Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/2171/184Z/MM/04
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/2171/184Z/MM/04
Data
2004.09.10



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Z treści zapytania wynika, że podatnik świadczy usługi transportowe w kraju i na terenie Unii Europejskiej, m. in. w Niemczech, wykonanie usług zleca podwykonawcom - podmiotom polskim. Podatnik za świadczone przez podwykonawców usługi transportowe otrzymuje faktury VAT z 22% stawką podatku i zawarty w nich podatek odlicza zgodnie z obowiązkiem podatkowym w zakresie usług transportowych. Następnie usługi te fakturuje na podmiot niemiecki, który zlecił wykonanie tych usług a dokumentem potwierdzającym sprzedaż usług transportowych są faktury z adnotacją, iż obowiązek podatkowy przerzucony jest na nabywcę.
Wątpliwosci Spółki dotyczą prawidłowości faktur wystawionych na nabywcę niemieckiego z tytułu sprzedaży usług transportowych z obowiązkiem podatkowym przerzuconym na nabywcę, w sytuacji, gdy usługi te wykonywane są na terenie Niemiec. Ponadto Spółka ma wątpliwości dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur Vat wystawionych przez podwykonawców, w sytuacji, gdy usługi transportowe świadczone są na terenie Niemiec i nie są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu, a świadczący usługi nie dokonali rejestracji w Niemczech.


W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w zapytaniu, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia:
W odniesieniu do faktur wystawionych przez podwykonawców z naliczonym podatkiem 22% za usługę transportu wykonaną na terenie Niemiec, w sytuacji gdy usługa ta winna być rozliczona na zasadach obowiązujących w Niemczech, Spółka nie ma prawa do odliczenia tego podatku.
Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Jeżeli jednak tego rodzaju faktura nie dokumentuje czynności opodatkowanej, oznacza to, że skoro obowiązek podatkowy co do czynności określonej w takiej fakturze nie powstanie zgodnie z przepisami prawa – wykazany w niej podatek naliczony – zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) nie podlega odliczeniu. Przepis ten stanowi bowiem, że „w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, (...) faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego. Biorąc powyższe pod uwagę, faktura wystawiona przez podwykonawcę za usługę transportową z naliczonym podatkiem 22%, która podlega rozliczeniu wg stawek obowiązujących na terenie innego kraju członkowskiego, nie stanowi podstawy do odliczenia podatku naliczonego w Polsce.
Natomiast, podatnik wykonując usługę transportu, gdzie miejscem świadczenia usługi jest jedno państwo członkowskie, a usługa ta nie jest bezpośrednio związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu, o której mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), nie świadczy wewnątrzwspólnotowej usługi transportu. Zatem winien wystawić fakturę na zasadach obowiązujących w Niemczech i w tym kraju rozliczyć podatek z tyt. tej usługi.
W przedmiotowej sprawie wykonywane przez podatnika usługi transportowe na terenie Niemiec nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, więc bez znaczenia jest fakt, iż podatnik wystawił fakturę dla niemieckiego nabywcy z adnotacją, iż miejscem opodatkowania usługi są Niemcy i obowiązek podatkowy przerzucony jest na nabywcę. Tym samym, zafakturowana poza VAT-em usługa transportowa wykonana w Niemczech, pozostaje bez wpływu dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług w Polsce.
Polski organ podatkowy nie jest władny do roztrzygania, czy właściwie (zgodnie z regulacjami niemieckiego prawa podatkowego) wystawiono fakturę VAT, która winna być rozliczana w Niemczech dla niemieckiego kontahenta. W takim zakresie władne do udzielenia odpowiedzi będą niemieckie władze skarbowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj