Interpretacja Izby Celnej w Szczecinie
420000-WPA-9131-12/04/EFH
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
420000-WPA-9131-12/04/EFH
Data
2004.09.06



Autor
Izba Celna w Szczecinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
papierosy
podatek akcyzowy
tytoń
wyroby akcyzowe


Pytanie podatnika
Podatnik zamierza prowadzić działalność handlową opartą na sprzedaży alkoholu i papierosów skupowanych od podróżnych nabywających te towary w sklepach wolnocłowych. Ma zamiar uiszczać podatek akcyzowy od nabycia tych towarów.


Zgodnie z art. 19014 ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. Kodeks celny (Dz.U. Nr 75, poz. 802 z późniejszymi zmianami) oraz z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późniejszymi zmianami), zwolnione od cła oraz podatku akcyzowego (w ramach ustanowionych norm) są towary – w tym wyroby spirytusowe lub winiarskie, piwo oraz inne napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – przywożone w bagażu osobistym podróżnego przybywającego na polski obszar celny, jeżeli ilość i rodzaj tych towarów nie wskazuje na przeznaczenie handlowe (przywóz na potrzeby własne).

Z powyższego wynika, iż osobą uprawnioną do korzystania z przedmiotowego zwolnienia jest więc tylko podróżny, w ściśle określonym zakresie. Istota tego zwolnienia czyni niemożliwym sprzedanie towaru zwolnionego od cła, stosownie do z art. 19014 Kodeksu celny. W momencie sprzedaży Panu alkoholu przez podróżnego, złamałby on warunek udzielenia zwolnienia od należności celnych i winno być wobec niego wszczęte postępowanie celne w myśl art. 212 § 1 pkt 2 i § 3 Kodeksu celnego.

Zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. Nr 83, poz. 930 z późniejszymi zmianami), kto wbrew przepisom ustawy sprowadza na terytorium Rzeczypospolitej wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami bez ich uprzedniego oznaczenia znakami akcyzy, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności albo obu tych karom łącznie.

Zgodnie z art. 89 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy, kto w użyciu towaru zmienia cel, przeznaczenie lub nie zachowuje innego warunku, od którego ustawa uzależnia zwolnienie towaru od należności celnej, podlega karze grzywny.

Jak wynika z powyższego, zabroniona jest sprzedaż przez podróżnego wyrobów spirytusowych lub winiarskich, piwa oraz innych napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych przywożonych w ramach ustanowionych norm zwalniających od cła.

Zgodnie z art. 65 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy, kto nabywa, przechowuje lub przewozi wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami stanowiące przedmiot czynu zabronionego w art. 63 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby przyjmuje lub pomaga w ukryciu, jeśli rodzaj, ilość lub wartość wskazują na ich przeznaczenie do działalności gospodarczej, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie.

W myśl art. 91 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy, kto nabywa, przechowuje lub przewozi wyroby akcyzowe lub opakowania z tymi wyrobami stanowiące przedmiot czynu zabronionego w art. 89 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby przyjmuje lub pomaga w ukryciu, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności albo obu karom łącznie.

Jak wynika z powyższego, zabronione jest przeznaczenie do handlu wyrobów spirytusowych lub winiarskich, piwa oraz innych napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego na polski obszar celny, w ramach norm zwalniających od cła.

Przepisy ustawy Kodeks karny skarbowy jednoznacznie uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w sposób opisany w Pana piśmie z dnia 30 stycznia 2004r.

Powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz stanu prawnego na dzień 06.02.2004.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj