Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/SL-LM/Rek 73/04
z 22 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US34/SL-LM/Rek 73/04
Data
2004.10.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Płatnicy --> Zgoda urzędu skarbowego


Słowa kluczowe
akt notarialny
spadek
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy dokonanie czynności notarialnej, któej przedmiotem ma być zniesienie współwłasnosci bądź dział spadku wymaga zgody Naczelnika Urzędu Skarbowego o której mowa w art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn?


Naczelnik US W-wa Praga nie podziela stanowiska Notariusza w sprawie możliwości sporządzenia aktu notarialnego, którego przedmiotem ma być dział spadku bądź zniesienie współwłasnosci przedmiotów pochodzących ze spadku bez zgody Naczelnika Urzędu Skarbowego.

W myśl art. 1052 § 1 ustawy Kodeks Cywilny" umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba, że strony postnaowiły inaczej"Zgodnie z zapisem art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r.) " jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych przez zbywcęw drodze spadku lub zasiedzenia, notariusz może sporządzić akt lub uwierzytelnić własnoręczność podpisu tylko za uprzednią zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez naczelnika us, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub, że należny podatek został zapłacony albo prawo do wydania decyzji ustalajacej wysokosć zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu".

Dział spadku dokonany w ten sposób, że wchodzące w jego skład przedmioty majątkowe przyznane zostały jednemu spadkobiercy wraz ze stosowną spłatą pozostałych zbliżony jest do odpłatnego umownego zbycia spadku ( art. 1051 i 1052 k.c ) (A. Dyoniak - Glosa do uchwały SN z dnia 18 wrzesnia 1989 r. III CZP 80/89)

Wobec tego umowy o dział spadku i zniesienie współwłasnosci należą między innymi do umów zobowiązujących do zbycia spadku przenosząc go na nabywcę.Zdaniem Urzędu do zawierania przedmiotowych umów konieczna jest zgoda Naczelnika US na ujawnienie praw majątkowych nabytych w drodze spadku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj