Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PP/4430/142/2004
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430/142/2004
Data
2004.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
dzieło sztuki
komis
podstawa opodatkowania
stawki podatku


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy opodatkować sprzedaż przez komisanta towarów (dzieł sztuki) wydanych przez komitenta przed dniem 1 maja 2004 r. ?


Z pisma Podatnika wynika, że na podstawie zawartych umów komisu, przed dniem 1 maja 2004 r. przyjął dzieła sztuki w celu ich dalszej odsprzedaży, która nastąpiła w okresie od 1 maja do 7 lipca 2004 r. Jako podstawę opodatkowania dokonanych czynności dostawy przedmiotowych towarów przyjęto prowizję pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług według stawki podstawowej 22 %.

Zgodnie z zapisem art. 171 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przed dniem 1 maja 2004 r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę opodatkowania określa się do tych transakcji według zasad określonych w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W myśl postanowień art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy komisu dla komisanta stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, zmniejszona o kwotę podatku. Stawka podatku od towarów i usług właściwa dla tego rodzaju usług określona w art. 18 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o VAT wynosi 22 %.

Dodatkowo rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającym rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) po § 41 dodano § 41d określający zwolnienie od podatku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2004 r., dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, o których mowa w art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które :

- zostały nabyte przez podatnika przed dniem 1 maja 2004 r. oraz

- których sprzedaż korzystała ze zwolnienia od podatku lub nie podlegała podatkowi przed dniem 1 maja 2004 r.

Przedmiotowe zwolnienie stosuje się pod warunkiem przedłożenia przez podatnika naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego, tj. od 25 czerwca do dnia 9 lipca 2004 r., zestawienia poszczególnych towarów wraz z ich wartością w cenie nabycia.

Wskazany przepis § 41d rozporządzenia wykonawczego do ustawy ma zastosowanie wyłącznie do dostaw wymienionych w nim towarów, które zostały przez podatnika nabyte przed dniem 1 maja 2004 r. Wydanie natomiast towaru na podstawie umowy komisu do dnia 30 kwietnia 2004 r. nie mieściło się w katalogu czynności traktowanych jako dostawa, wobec czego nie miało również miejsce nabycie towaru przez komisanta a jedynie przyjęcie w celu pozyskania kontrahenta zainteresowanego jego kupnem.

Zatem sprzedaż przez komisanta towarów wydanych przez komitenta przed dniem 1 maja 2004 r. na mocy art. 171 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podlega opodatkowania według wskazanych wyżej norm zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 2 oraz 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj