Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/Nl/LF/II/415-130/04/JS
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/Nl/LF/II/415-130/04/JS
Data
2004.10.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga budowlana
ulga indywidualna
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Podatnik jest jednym z wierzycieli, który zainwestował w budowę mieszkania na osiedlu x, realizowanym przez Przedsiębiorstwo y. W dniu 15.02.2002 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XVII Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość ww. przedsiębiorcy. Suma zgłoszonych wierzytelności znacznie przekracza wartość przedsiębiorstwa upadłego, na którą składa się wyłącznie wartość nieruchomości x oraz wartość poniesionych dotychczas nakładów na opracowania dokumentacji projektowo- technicznej i roboty budowlano- montażowe. Po ogłoszeniu upadłości Syndyk odstąpił od realizacji umów, które zostały zawarte z Przedsiębiorstwem y. Obecnie Syndykt złożył wniosek na kontynuację Przedsiębiorstwa y w ramach upadłości i chce dokończyć budowę osiedla, a wierzycielom proponuje zawarcie nowych umów realizacyjnych. Natomiast zaspokojenie rozczeń wierzycieli deklaruje z wypracowanego zysku.


Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 lit. a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r. podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 zmniejsza się na zasadach określonych w art. 27a ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe w tym zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej. Ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr. 134 poz. 1509) od dnia 1 stycznia 2002 r. zlikwidowano ulgi budowlane o jakich mowa w w/w art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy.Zachowano jednakże prawo do odliczeń na dotychczasowych zasadach z racji wydatków na kontynuację inwestycji rozpoczętych przez osoby fizyczne przed 1 stycznia 2002 r.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 lit. a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji poniesionych od 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004 r.

W związku z powyższym w przypadku przywrócenia przez Syndyka ważności umowy realizacyjnej, którą zawarł Podatnik z Przedsiębiorstwem y oraz dalszej kontynuacji rozpoczętej budowy przez Przedsiębiorstwo y podatnik ma prawo do kontynacji odliczeń od podatku poniesionych wydatków na budowę lokalu mieszkalnego.

W myśl art. 27a ust. 13 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., w związku z art. 6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 2001 r. Nr. 134 poz. 1509 ze zm.), jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt. 1, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków - do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności , dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

W myśl powyższego w przypadku otrzymania od Syndyka zwrotu wierzytelności Podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone z tych tytułów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj