Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-258-1/04
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-258-1/04
Data
2004.10.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
miejsce świadczenia usług
nieruchomości
usługi


Pytanie podatnika
Obowiązek opodatkowania usług wykonanych na nieruchomości położonej w Czechach w myśl nowej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

W dniu 20 września 2004 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki w 16 września 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie wyjaśnienia obowiązku opodatkowania usług wykonanych na nieruchomości położonej w Czechach w myśl nowej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Spółka świadczy usługę na rzecz firmy czeskiej – podatnika podatku od wartości dodanej w Czechach. Nieruchomość na której wykonywana jest usługa znajduje się w Czechach. Przedmiotem tych usług będzie;
- wykonanie projektu aranżacji wnętrza, który polega na wystroju wnętrza (dobieranie koloru ścian, projektowanie sufit podwieszanego, układ kafelek na podłodze itp.) wraz z projektem mebli dopasowanych do wystroju wnętrza;
- wykonanie usługi polegającej na wykonaniu projektu mebli dopasowanych do jego wystroju ( już wcześniej zaaranżowanego przez innego usługodawcę ).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje.

Podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym, co oznacza, że obciąża czynności wykonane na terytorium Polski. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oznacza to, że usługi świadczone poza granicą Polski nie są w ogóle objęte polskim VAT. Decydujące znaczenie ma więc określenie miejsca świadczenia usług. Zdefiniowanie miejsca świadczenia usługi ma na celu wskazanie, w którym kraju powstaje obowiązek podatkowy w związku z jej wykonaniem i który kraj jest właściwy do poboru (rozliczenia) podatku. Regulacje wskazujące miejsce powstania obowiązku podatkowego dają odpowiedź na pytanie, który z podmiotów – usługodawca czy usługobiorca i konsekwentnie w jakim kraju – jest zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu dokonania określonej transakcji.

Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług zdefiniowane zostało w art. 27 ust.1 ustawy VAT - jako miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.

Od ogólnej zasady przewidziano szereg odstępstw, które w zależności od rodzaju usługi definiują miejsce jej opodatkowania co zostało określone w art. 27 ust. 2 – 6 oraz w art. 28. Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Takie rozwiązanie miejsca opodatkowania usług związanych z nieruchomościami wynika stąd, iż efekt czynności związanych z nieruchomościami jest w większości przypadków wykorzystywany w miejscu położenia nieruchomości. Przepis ten zapewnia wprost realizację podstawowej zasady wspólnego systemu VAT, jaką jest zasada opodatkowania w miejscu faktycznej konsumpcji usługi.

Zapytanie Spółki dotyczy świadczenia usługi projektu aranżacji wnętrza wraz z projektem mebli dopasowanych do wystroju wnętrza oraz usługi polegającej na wykonaniu projektu mebli dopasowanych do jego wystroju w nieruchomości położonej w Czechach. W tym przypadku będzie miał zastosowanie art. 27 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy VAT. W świetle tego przepisu miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Powyższa zasada odnosi się jedynie do konkretnie określonych nieruchomości. Nieruchomość nie musi być już wyodrębniona jako odrębny przedmiot własności, nie musi być już wybudowana, choćby w części, lecz musi być znana jej lokalizacja. Przepis bowiem stanowi o miejscu – a nie o państwie – położenia nieruchomości.

Zatem w myśl powołanego wyżej przepisu miejscem świadczenia przedmiotowych usług będą Czechy - podatek podlega rozliczeniu na terenie Czech. Usługi te stanowią zatem czynność niepodlegającą opodatkowaniu w kraju.
W sytuacji gdy Spółka świadczy przedmiotowe usługi na rzecz czeskiego podatnika podatku od wartości dodanej i miejscem opodatkowania tych czynności są Czechy - Spółka nie ma obowiązku rejestracji w Czechach. Ustawa przewiduje, iż w takim przypadku transakcja musi być udokumentowana polską fakturą, która zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy w zw. z § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 97 poz. 971), m.in. nie będzie zawierała kwoty podatku natomiast powinna zawierać numer pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
W ww. przypadku czeski podatnik - nabywca usług - zobowiązany będzie rozliczyć ww. transakcję zaliczając ją do importu usług.
Z uwagi na fakt iż obowiązek podatkowy z tyt. importu usług powstanie po stronie nabywcy usług ( czeskiego podatnika ) - wykonawca usługi, polski podatnik , nie wykazuje sprzedaży usługi w deklaracji podatkowej VAT-7.
Jeżeli natomiast odbiorcą ww. usług w Czechach nie będzie podatnik podatku od wartości dodanej, wówczas Spółka ma obowiązek zarejestrowania się dla potrzeb VAT w kraju nabywcy usługi (w Czechach), aby rozliczyć podatek VAT z tytułu wykonanych przez siebie usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj