Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP-443-110-1-GK/04
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-110-1-GK/04
Data
2004.08.27



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
eksport towarów
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą sposobu opodatkowania dostawy towarów dla firmy z siedzibą w Szwecji, przewoźnik towarów opłacany przez kontrahenta szweckiego odbiera towar na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, towar jest transportowany bezpośrednio na terytorium kraju trzeciego (Rumunii).


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 6 sierpnia 2004 r. Nr DF/02/04 Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka dokonuje dostawy towarów dla firmy z siedzibą w Szwecji,
  • przewoźnik towarów opłacany przez kontrahenta szweckiego odbiera towar na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
  • towar jest transportowany bezpośrednio na terytorium kraju trzeciego (Rumunii) w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej „ustawą”,

Wątpliwości Podatnika dotyczą sposobu opodatkowania ww. dostawy.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o państwie członkowskim - rozumie się przez to państwo członkowskie Wspólnoty Europejskiej. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż towar został odebrany przez kontrahenta ze Szwecji, lecz odbiór towaru nastąpił na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a towar będzie podlegał eksportowi, zatem nie spełniono ustawowej definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, bowiem towar nie został wywieziony na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Jednakże na podstawie art. 2 pkt 8. lit b) ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu. Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Z uwagi na powyższe w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dojdzie do eksportu towarów, bowiem w wyniku dostawy towarów nastąpi ich wywóz poza terytorium Wspólnoty, przez nabywcę tych towarów.

Ponadto zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0 %, natomiast art. 41 ust. 11 stanowi, iż przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Z dokumentu, tego, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Z powyższego stanu prawnego wynika, iż w przypadku eksportu towarów właściwą stawką podatku od towarów i usług, po spełnieniu powyższych warunków, jest stawka w wysokości 0%. W odmiennym przypadku stawką właściwą będzie stawka odpowiadająca dostawie tych towarów na terytorium kraju.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym Spółka będzie uprawniona do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w przypadku otrzymania dokumentów, wystawionych przez urząd celny wyjścia, potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, w przeciwnym wypadku winna zastosować stawkę podatku właściwą dla dostawy tych towarów na terytorium kraju.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż powołany przez Spółkę art. 22 ust. 2 ustawy nie będzie miał zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym. Przepis ten stanowi, iż w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.
Z powyższego wynika, iż powołany zapis miałby zastosowanie w przypadku wydania towaru bezpośrednio przez Spółkę podmiotowi mającemu siedzibę w Rumunii.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj