Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim
USI/2/443-69/AJK/04
z 8 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI/2/443-69/AJK/04
Data
2004.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Stargardzie Szczecińskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
benzyna
kontrahent zagraniczny
paliwo
sprzedaż krajowa
stacja paliw
stawka


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi stację paliw na terenie Polski. Dokonuje sprzedaży m. in. paliw do pojazdów dla kontrahentów krajowych jak i zagranicznych. Czy podatnik jest uprawniony do wystawienia faktury VAT z zastosowniem zwolnienia z VAT lub stawki 0 % dokonując sprzedaży paliwa zużytego bezpośrednio po zatankowaniu na rzecz podatnika z Litwy?


Odpowiadając na zapytanie z dnia 12.10.2004 r. uzupełnionego pismem z dnia 21.10.2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi stację paliw na terenie Polski, w której dokonuje sprzedaży m. in. paliw do pojazdów dla kontrahentów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Kontrahent zagraniczny (Litwin) dokonujący zakupu paliwa na stacji zwrócił się do podatnika z prośbą o wystawienie faktury bez stawki podatku VAT lub wegług stawki zerowej powołując się na dyrektywę 77/388 art. 28cA Rady UE o jednolitym systemie podatku od towarów i usług podając przy tym numer rejestracyjny płatnika VAT. Zakupywane paliwo jest przeznaczone do bezpośredniego zużycia po zatankowaniu.

Podatnik uważa, iż nie jest uprawniony do wystawiania w powyższym przypadku fatktury VAT z zastosowaniem zwolnienia z VAT lub stawki 0 %, gdyż powyższa transakcja nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Stosownie do zapisu art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju jak również wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawodawca w art. 3 cytowanej wyżej ustawy jednoznacznie wskazał, co rozumie się przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Powoływanie się przez podatnika na dyrektrywę 77/388, art. 28cA Rady UE nie ma w tym przypadku zastosownia gdyż na mocy tego artykułu Państwa Członkowskie stosują zwolnienie w przypadku gdy ma miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów czyli nastąpi wywóz towaru poza terytorium Państwa Członkowskiego.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w powyższym przypadku mamy do czynienia z typową sprzedażą krajową. Paliwo nie jest przedmiotem wywozu poza terytorium kraju. A zatem jest to sprzedaż krajowa i winna być opodatkowana wegdług stawki obowiązującej na terenie Polski.

Wobec powyższego w świetle przepisów o podatku od towarów i usług ww. transakcję sprzedaży paliwa zużytego bezpośrednio po zatankowaniu na rzecz podatników z innych państw UE (nawet posiadających VAT UE) należy opodatkować stawką podstawową VAT w wysokości 22 %.

W związku z powyższym w ocenie tut. organu podatkowego, stanowisko wskazane w zapytaniu przez podatnika jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż kwestie zwrotu podatku VAT niektórym podmiotom reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851) wydane na podstawie art. 89 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj