Interpretacja Urzędu Celnego w Szczecinie
421000-PA-9102-39/04/WK
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
421000-PA-9102-39/04/WK
Data
2004.08.31



Autor
Urząd Celny w Szczecinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz --> Paliwa silnikowe i oleje opałowe

Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Inne przypadki zwolnień z podatku akcyzowego

Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Zabezpieczenie akcyzowe


Słowa kluczowe
olej napędowy
olej opałowy
podatek akcyzowy
zabezpieczenie akcyzowe
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy użyte w § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97, poz. 966), pojęcie składu podatkowego dotyczy składu podatkowego krajowego oraz składu podatkowego położonego na terytorium państwa członkowskiego Unii, zaś nabycie wyrobów zharmonizowanych w tych składach daje podstawę do zastosowania zawieszenia poboru akcyzy oraz dalsze zastosowanie zwolnienia z § 8 rozporządzenia? Czy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy może być stosowane zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia?


Zgodnie z dyspozycją § 8 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 97, poz. 966), zwolnienie od podatku akcyzowego, o którym mowa w § 8 ust. 1, ma zastosowanie między innymi pod warunkiem, że podmiot uprawniony do zwolnienia, nabywający oleje napędowe lub oleje opałowe ze składu podatkowego, dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione oleje zostaną zużyte do celów uprawnionych do zwolnienia.

należy zgodzić sięz Państwa stanowiskiem, że pojęcie "składu podatkowego" nie można zawęzić do składu położonego na terytorium Polski lecz położonego na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty.

Z treści § 8 powołanego rozporządzenia nie wynika bowiem ograniczenie przedmiotowego zwolnienia do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego znajdującego się jedynie na terytorium kraju.

Powyższa odpowiedź na zapytanie podatnika dotyczy stanu faktycznego opisanego w zapytaniu oraz stanu prawnego na dzień 19 sierpnia 2004r. należy jednak nadmienić, iż w dniu 20 sierpnia w Dz.U. nr 181, poz. 1875 ogłoszone zostało rozporządzenie MF z dnia 11 sierpnia 2004r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, które w odmienny sposób regulują kwesię zwolnień "paliwa żeglugowego".

Kwestię zabezpieczenia akcyzowego reguluje art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257), z którego wynika między innymi, że zarejestrowani handlowcy nabywający wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie są obowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe.

Powołana wyżej ustawa daje możliwość zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia.

Przepisy art. 44 wyraźnie jednak określają, które podmioty mogą z takiego zwolnienia skorzystać i pod jakimi warunkami. Ustęp 6 wymienionego wyżej artykułu ustawy wskazuje również kiedy zwolnienia od obowiązku złożenia zabezpieczenia się nie stosuje.

Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z zawieszoną procedurą poboru akcyzy, zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia nie może być stosowane. Określenie "nabycie wewnątrzwspólnotowe" użyte w ustawie o podatku akcyzowym oznacza zgodnie z art. 2 pkt. 11, przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

W takim też znaczeniu nabycia wewnątrzwspólnotowego należy rozpatrywać obowiązek złożenia zabezpieczenia wynikający z powołanego już wcześniej art. 44 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, która reguluje opodatkowanie wyrobów podatkiem akcyzowym oraz określa zasady i tryb wprowadzania do obrotu wyrobów objętych akcyzą.

Powyższa odpowiedź na zapytanie podatnika dotyczy stanu faktycznego opisanego w zapytaniu oraz stanu prawnego na dzień 31.08.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj