Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-32-GK/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32-GK/04
Data
2004.08.10



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
miejsce (kraj) płatności podatku od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
import usług
usługi elektroniczne


Pytanie podatnika
Dotyczy usług elektronicznych. Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowości zakwalifikowania przedmiotowych usług jako nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług do dnia 30 kwietnia 2004r. oraz opodatkowania podatkiem od towarów i usług po tym dniu.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 10 lutego 2004r. Nr EL-20/CP/RJ/725/04, uzupełnionym pismem z dnia 4 czerwca 2004r. Nr EL/20/FP/RJ/3299/04 Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka podpisała umowę z usługodawcą - podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii niebędącym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej „ustawą”,
  • przedmiotem umowy jest zagwarantowanie Spółce, dostępu do zintegrowanej bazy danych; serwisy informacyjne powstają na serwerach firmy angielskiej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii
  • usługodawca nie jest zarejestrowany w Polsce dla potrzeb podatku od towarów i usług
  • przedmiotowe usługi oznaczone są kodem PKWiU 72.40.10 „Usługi baz danych”

Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowości zakwalifikowania przedmiotowych usług jako nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług do dnia 30 kwietnia 2004r. oraz opodatkowania podatkiem od towarów i usług po tym dniu. Spółka przedstawiła stanowisko, iż przedmiotowe usługi do dnia 30 kwietnia 2004r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Stanowisko Jednostki zasługuje na aprobatę.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast art. 2 ust. 2 ustawy stanowi, iż opodatkowaniu podlega również eksport i import towarów lub usług. Ponadto art. 4 pkt 2 ustawy stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o usługach - rozumie się przez to:

  1. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
  2. roboty budowlano-montażowe,
  3. sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  4. oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  5. udzielanie licencji lub upoważnianie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego.

Jednocześnie art. 4 pkt 5 ustawy stanowi, iż ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.

Z powyższego stanu prawnego wynika, iż przedmiotowe usługi są usługami w rozumieniu powołanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. , gdyż są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej ( rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWIU) - Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) kod 72.40.10. Jednakże w przedstawionym stanie faktycznym nie następuje wykonanie usługi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co powoduje, iż zachodzą czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bowiem zgodnie z powołanymi przepisami art. 2 ustawy, aby usługa podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być świadczona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w przypadku świadczenia usług, jak i importu usług.

Reasumując powyższe, w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym nie doszło do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższy stan prawny uległ zmianie w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej „ustawą o VAT”
Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 26 lit. c) tej ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o usługach elektronicznych - rozumie się przez to usługi świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej; w szczególności usługami elektronicznymi są: dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych. Natomiast art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o VAT stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o VAT uzależnia opodatkowanie podatkiem od towarów i usług od terytorium, na którym świadczone są usługi. W Dziale V, Rozdziale 3, art. 27 i art. 28 powołanej ustawy o VAT, ustawodawca zawarł normy regulujące miejsce świadczenia przy świadczeniu usług, które jednocześnie wyznacza miejsce – kraj opodatkowania usług. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Natomiast art.27 ust. 4 pkt 9 powołanej ustawy o VAT stanowi, iż przepis ust. 3 stosuje się do usług elektronicznych.
Z powyższego stanu prawnego wynika, iż w przedstawionym stanie faktycznym miejscem świadczenia usług jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bowiem usługi elektroniczne są świadczone na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium kraju. Podatnikiem w tym przypadku jest nabywca usługi, ponieważ zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Art. 17 ust. 2 stanowi, iż przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, co w przedmiotowej sprawie nie występuje i nie ma zastosowania.W świetle powyższego w przypadku świadczenia usług elektronicznych przez kontrahenta zagranicznego, podatnikiem zobowiązanym do naliczenia i odprowadzenia podatku od tych usług jest zawsze nabywający usługę.

Reasumując Spółka w przedstawionym stanie faktycznym stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług, z tytułu nabycia usług elektronicznych.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj