Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-51/04/AM
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-51/04/AM
Data
2004.10.29



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
podwykonawstwo
przerób uszlachetniający
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
  1. Czy czynności wykonywane przez Spółkę można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?
  2. Czy czynności wykonywane przez Spółkę korzystają z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% - na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 25 lit. a) i b) ustawy o podatku od towarów i usług?
  3. Czy za eksport towarów można uznać sprzedaż towarów na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej zarejestrowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, gdzie towar na zlecenie tego podatnika jest wywożony przez Spółkę poza terytorium Wspólnoty?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 04.05.2004r. (data złożenia w tutejszym organie podatkowym 04.05.2004r.) w przedmiocie podatku od towarów i usług określonego w ustawie z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535):

Wątpliwości Spółki dotyczą określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług, w trzech wymienionych niżej sytuacjach faktycznych:

I. Spółka - polski podatnik podatku od towarów i usług, dokonuje dostawy towarów na rzecz kontrahenta zagranicznego będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Towary będące przedmiotem dostawy są przed wywozem z kraju przekazywane innemu polskiemu podatnikowi w celu dokonania na nich usług przerobu. Następnie towary po wykonaniu usługi przerobu wywożone są do kontrahenta zagranicznego przez podatnika, który wykonał usługę przerobu.

Niniejsza sytuacja została uregulowana w przepisie § 7a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Przepis ten w ust. 1 stanowi, że obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy, na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Przepis ten ma jednak zastosowanie, jeżeli podatnik dokonujący dostawy towarów:

  1. jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów;

  2. przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3lit. d) ustawy;

  3. wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;

  4. otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;

  5. posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.
  6. W świetle powyższego, jeżeli Spółka spełni warunki jw, wówczas czynność dostawy towarów na rzecz kontrahenta zagranicznego będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, które przed wywozem z kraju są przekazywane innemu polskiemu podatnikowi w celu dokonania na nich usług przerobu, i dopiero po wykonaniu tych usług są wywożone z kraju do tego kontrahenta zagranicznego – opodatkowana jest stawką podatku od towarów w wysokości 0% (jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów).

    Należy jednak zaznaczyć, że możliwość opodatkowania przedmiotowej czynności 0% stawką podatku od towarów i usług została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11.10.2004r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 2277), które weszło w życie 19.10.2004r.

    W konsekwencji, jeżeli Spółka dokonała dostawy towarów, o której mowa powyżej, przed dniem 19.10.2004r, to nie jest ona uprawniona do opodatkowania tej dostawy 0% stawką podatku na podstawie § 7a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

    Należy również podkreślić, że do dnia 18.10.2004r. niniejszej dostawy towarów nie można było uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i opodatkować ją według 0% stawki podatku od towarów i usług.

    Dostawa ta winna być opodatkowana stawką podatku właściwą dla tego towaru na terytorium RP. We wniosku Spółka wskazała, że towar ten podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku tj. 22% - (zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)).

    II Spółka dokonuje dostawy towarów nabywanych przez podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium państwa trzeciego, niebędące podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11.03.2004r. Towary te Spółka na zlecenie nabywcy, przekazuje podatnikom podatku od towarów i usług do przerobu na terytorium kraju. Towary następnie przeznaczone są do wywozu z terytorium Wspólnoty.

    Powyższa sytuacja została wymieniona w art. 83 ust. 1 pkt 25 lit. a) i b) w/w ustawy. Zgodnie z przywołanym przepisem do czynności w/w stosuje się stawkę podatku w wysokości 0%, w przypadku gdy podatnik:

    • przekaże nabyty przez podmiot towar podatnikowi, który dokonuje przerobu, uszlachetnienia lub przetworzenia tego towaru,

    • posiada dowód, że należność za towar została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju.

    Jednocześnie zgodnie z art. 83 ust. 12 powyższe ma zastosowanie, pod warunkiem, że podatnik otrzyma zapłatę, nie później jednak niż 40 dnia, licząc od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego.

    Mając na uwadze powyższe, stanowisko Spółki przedstawione we wniosku w tym zakresie jest prawidłowe.

      III. Spółka dokonuje sprzedaży na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium UE. Jednakże towar na zlecenie tego podatnika jest wywożony przez Spółkę poza terytorium Wspólnoty.

    Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

    a) dostawcę lub w jego imieniu, lub

    b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

    Z powyższej ustawowej definicji wynika, że eksport towaru ma miejsce wówczas, gdy wywóz towarów następuje w wykonaniu przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

    Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty nastąpi w wykonaniu przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wywóz nastąpi w imieniu dostawcy (dostawcą jest bowiem podatnik podatku od wartości dodanej na którego przed wywozem przeniesiono w/w prawo). Spółka będzie posiadała potwierdzenie wywozu przez urząd celny wyjścia. Spełnione zostają więc trzy przesłanki wskazane w w/w definicji ustawowej. Czynność należy zaliczyć do eksportu towarów.

    Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit a) stawka podatku wynosi 0%. Warunki do zastosowania stawki 0% uregulowane zostały w art. 41 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004r.

    Mając na uwadze powyższe, stanowisko Spółki w punkcie 3 jest również zasadne.

    Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj