Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/005/0041/04
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005/0041/04
Data
2004.11.05



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane


Słowa kluczowe
darowizna
nabycie praw majątkowych
obowiązek podatkowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Podatnicy w zapytaniu nie prezentują wprost własnego stanowiska odnośnie ewentualnego powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadów i darowizn, wskazując że obdarowana „poniesie wszelkie opłaty naliczane przy sporządzaniu aktu notarialnego darowizny”.


Stan faktyczny

Podatnik, będący osobą fizyczną, prowadzi działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej). W jej ramach zajmuje się handlem.

Córka podatnika, prowadząca „działalność w tej samej branży (...) zamierza się z niej wycofać”, dokonując na rzecz matki darowizny, której przedmiotem ma być cyt.: „zakład pracy” obejmujący wartość towarów oraz środków trwałych, zamortyzowanych w 80% wraz z kasą fiskalną stanowiącą jego wyposażenie. Lokal, w którym zlokalizowana jest działalność handlowa córki, jest wynajmowany „i nie będzie brany pod uwagę przy darowiźnie”. Obdarowana planuje prowadzić działalność „zakładu przez co najmniej 5 lat”.

Ocena prawna stanu faktycznego

Na wstępie wyjaśnić należy, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.) nabycie tytułem darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdują-cych się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na tym terytorium podlega, co do zasady, podatkowi od spadków i darowizn.

Akcentowanie przez podatnika przedmiotu darowizny jako zakładu oraz powoływanie się na okoliczność jego dalszego prowadzenia przez obdarowaną w okresie „co najmniej 5 lat” skłaniają jednak do rozważenia, czy okoliczności wymienione w zapytaniu wyczerpują przesłanki do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 4 ust. 1 pkt 10 powyższej ustawy.

Zgodnie z powołanym przepisem, cyt..: „Zwalnia się od podatku (...) nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.”

Z literalnego brzmienia przytoczonego przepisu przede wszystkim wynikają uwarunkowania o charakterze podmiotowym (obdarowanym musi być określona osoba), jak i przedmiotowym (darowizna dotyczy zakładu), których łączne wystąpienie skutkuje zwolnieniem z opodatkowania. W świetle pierwszej przesłanki możliwość skorzystania ze zwolnienia ograniczona została podmiotowo do małżonka lub zstępnych darczyńcy/spadkodawcy, o czym świadczy użycie przez ustawodawcę zwrotu: „nabycie przez małżonka lub zstępnych”. Pojęcie zstępnych obejmuje krewnych w linii prostej, pochodzących od wspólnego przodka, a zatem dzieci, wnuki i prawnuki darczyńcy. Zstępni bowiem to „krewni pochodzący od wspólnego przodka w linii prostej” (Słownik języka polskiego pod red. M. Szymczaka, PWN 1989, tom III, s. 1062).

W zakresie zwolnienia uregulowanego w art. 4 ust.1 pkt 10 ustawy nie przewidziano matki darczyńcy występującej w omawianej sprawie jako nabywca.

Ze względu na pokrewieństwo matkę zaliczyć należy do wstępnych.

Według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której zostały nabyte rzeczy (prawa majątkowe), jest to bowiem krewny w linii prostej, będący jej przodkiem (na równi z dziadkami, pradziadkami).

Skoro w sprawie nie występuje ustawowa przesłanka o charakterze podmiotowym, to tym samym wykluczone jest zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 4 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Na marginesie zaznaczyć natomiast należy, że do zakładu należy odnieść definicję przedsiębiorstwa zawartą w art.55 1 Kodeksu cywilnego.

Zatem zakład, dla celów podatku od spadków i darowizn, to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i według tych kryteriów winna być dokonywana kwalifikacja przedmiotu opodatkowania.

Dodać należy, że obowiązek podatkowy powstanie bądź z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, bądź z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia (art. 6 ust.1 pkt 4) i w myśl zasady wyrażonej w art. 5 ciąży solidarnie na obu stronach tej czynności cywilnoprawnej.

Końcowo zauważyć należy, że omawiany przypadek dotyczy darowizny dokonanej pomiędzy osobami zaliczanymi do tzw. I grupy podatkowej w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy, stąd też stosownie do treści art. 9 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę 9.637 zł.

Oznacza to, że powyższa kwota wolna od podatku podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania (wartości rynkowej), zaś wysokość podatku ustalona zostanie od pozostałej nadwyżki wg skal wynikających z art. 15.

Jeżeli jednak nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby (lub po tej samej osobie) w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

W takim przypadku od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj