Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/122/DM/04
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/122/DM/04
Data
2004.10.28



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
rejestracja pojazdu
samochód osobowy
sprzedaż


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracja w kraju.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), właściwy organ podatkowy pierwszej instancji, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pismem z dnia 04.10.2004r. (data wpływu do tutejszego organu 04.10.2004r.) wystąpił Pan z zapytaniem w sprawie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją w kraju.
Działając na podstawie wyżej cytowanego art. 14a §1 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:
Ze złożonego pisma wynika, że nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. W czerwcu 2004r nabył Pan samochód osobowy na terenie kraju Unii Europejskiej. Samochód ten po zapłaceniu podatku akcyzowego został następnie przed jego pierwszą rejestracją w kraju sprzedany innej osobie fizycznej. Zdaniem Pana sprzedaż samochodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, transakcje uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów pod warunkiem, że:
1) nabywca towarów jest:
a)podatnikiem, o którym mowa w art.15, lub podatnikiem podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b)osobą prawną niebędącą podatnikiem, o którym mowa w lit. A - z zastrzeżeniem art.10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt. 1 lit. a.
Ponadto z treści art. 9 ust. 3 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika że, wewnątrzwspólnotowe nabycie występuje zawsze gdy przedmiotem nabycia są nowe środki transportu, których definicja została zawarta w art. 2 pkt. 10 ww. ustawy.
W złożonym piśmie podał Pan, iż nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W związku z powyższym należy uznać, iż w wyżej opisanej sytuacji nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz nie jest Pan zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodu przed jego pierwszą rejestracją w kraju.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że w wyżej opisanej sytuacji, przepis art. 86 ust.8 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przyznaje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj