Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-1616/04/EJ/780
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-1616/04/EJ/780
Data
2004.10.25



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
likwidacja


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z następującymi pytaniami dotyczącymi zakresu stosowania prawa podatkowego:
1. Co należy do obowiązków Podatnika w przypadku zakończenia działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną będącą płatnikiem VAT oraz jakie formalności ma obowiązek wykonać ta sama osoba przy powołaniu nowej firmy w oparciu o nowe zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
2. Czy może korzystać z prawa do zwolnienia podmiotowego do czasu przekroczenia obrotu 10.000 euro oraz czy „historia podatkowa” starej firmy będzie obciążała konto „nowej firmy”.
3. Czy w opisanych okolicznościach Podatnik musi złożyć wniosek o przepisanie numeru NIP. Jeżeli tak to w jakim terminie, jeżeli działalność będzie nadal prowadzić jako osoba fizyczna.
4. Czy może kontynuować działalność w oparciu o kasę fiskalną zlikwidowanej firmy.


Wodpowiedzi na pismo z dnia 21 sierpnia 2004 r. (data wpływu do tut.organu podatkowego 24 sierpnia 2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 16września 2004 r. w sprawie interpretacji przepisów podatku odtowarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieściedziałając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.),uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Podatnikzwraca się z następującymi pytaniami dotyczącymi zakresu stosowaniaprawa podatkowego:

1.Co należy do obowiązków Podatnika w przypadku zakończeniadziałalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną będącąpłatnikiem VAT oraz jakie formalności ma obowiązek wykonać ta samaosoba przy powołaniu nowej firmy w oparciu o nowe zaświadczenie owpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

2.Czy może korzystać z prawa do zwolnienia podmiotowego do czasuprzekroczenia obrotu 10.000 euro oraz czy „historia podatkowa”starej firmy będzie obciążała konto „nowej firmy”.

3.Czy w opisanych okolicznościach Podatnik musi złożyć wniosek oprzepisanie numeru NIP. Jeżeli tak to w jakim terminie, jeżelidziałalność będzie nadal prowadzić jako osoba fizyczna.

4.Czy może kontynuować działalność w oparciu o kasę fiskalnązlikwidowanej firmy.

Podatnikuważa, że jego nowa firma nie będzie obciążona historią podatkowąstarej firmy i będzie mogła korzystać ze zwolnienia podatkowego.

ZdaniemPodatnika na zakończenie działalności należy sporządzić remanent izawiadomić o tym fakcie urząd. Podatnik uważa, że może prowadzić nowądziałalność z wykorzystaniem starej kasy fiskalnej, bowiem kasafiskalna rejestruje zdarzenia gospodarcze dokładnie w czasie i dajemożliwość odczytania działalności za każdy okres.

Mającna uwadze treść pytań sformułowanych przez Podatnika tut. organpodatkowy wyjaśnia co następuje.

Ad.1) Na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. opodatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanejdalej ustawą, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VATzaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest onobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzęduskarbowego. Należy w tym celu złożyć w siedzibie właściwego urzęduskarbowego druk VAT-Z oraz NIP-3 (wraz z kserokopią decyzji owykreśleniu zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalnościgospodarczej, potwierdzającą likwidację firmy.)

Zgłoszenieto stanowi dla Naczelnika Urzędu Skarbowego podstawę do wykreśleniapodatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Wart.5 ust. 1 ustawy ustawodawca określił zakres opodatkowaniapodatkiem od towarów i usług. Zgodnie z powyższymopodatkowaniu podlegają:

-odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług naterytorium kraju;

-eksport towarów;

-import towarów;

-wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniemna terytorium kraju;

-wewątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wust. 3 art. 5 ustawy ustawodawca wskazał, że przepis ust. 1 stosujesię również do towarów, o których mowa w art. 14ustawy.

Zgodniez art. 14 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podlegają  towary własnejprodukcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotemdostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez Podatnikabędącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegającychopodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 ustawy dozgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Powołanypowyżej przepis art. 14 ust. 1 ma zastosowanie również wprzypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobąfizyczną nie wykonał czynności podlegających opodatkowaniu przez conajmniej 10 miesięcy (art. 14 ust. 3), przy czym w myśl ust. 4 zasadyte dotyczą jedynie towarów, w stosunku do którychprzysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotępodatku naliczonego.

Zgodniez przepisem  art. 14 ust. 5 pkt. 1 ustawy podatnicy sązobowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzieńzaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu wterminie 14 dni, licząc  od dnia wykonania ostatniej czynnościopodatkowanej. Podatnik ma również obowiązek, zgodnie z art.14 ust. 5 pkt 2 ustawy zawiadomić o dokonanym spisie z natury, oustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzęduskarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu.

Mającna uwadze art. 14 ust. 6 ustawy obowiązek podatkowy, o którymmowa w ust. 1, powstaje w dniu, w którym powinien byćsporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia,licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegającychopodatkowaniu.

Podstawąopodatkowania jest wartość towarów podlegająca spisowi znatury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 tj. cena nabycia towarów,a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony wmomencie dostawy tych towarów.

Wprzypadku powołania  nowej firmy w oparciu o nowe zaświadczenieo wpisie do ewidencji działalności gospodarczej przez ta samą osobęfizyczną należy złożyć w siedzibie urzędu skarbowego zgłoszenieaktualizacyjne (NIP-1) oraz zgłoszenie rejestracyjne w zakresiepodatku VAT (VAT-R).

Wcelu rejestracji działalności Podatnik winien również złożyć:

-kopie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności,

-kopie REGONU z Głównego Urzędu Statystycznego,

-kopie umowy najmu lokalu,

-kopie umowy z bankiem na prowadzenie rachunku

-kopie wpłaty opłaty skarbowej w wysokości 152 zł.

Ad.2) i 3) Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy zwolnieni są od podatkupodatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nieprzekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej wzłotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartościsprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Dowartości sprzedaży, o której mowa powyżej, nie wlicza sięodpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usługzwolnionych od podatku, a także towarów, które napodstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przezpodatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych iprawnych podlegających amortyzacji (art. 113 ust. 2 ustawy).

Stosowniedo art. 113 ust. 5 ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatnikówzwolnionych od podatku na podstawie ust.1 przekroczy kwotę, o którejmowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tejkwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tejkwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Zgodniez art. 113 ust. 11 ustawy podatnik, który utracił prawo dozwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopieropo upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którymutracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia,ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Powyższedotyczy także podatników, którzy utracili prawo dozwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia przed 1 maja2004 r. zgodnie z art. 168 ust. 2 ustawy.

Wzwiązku z powyższym, nie ma możliwości korzystania ze zwolnienia zpodatku VAT przed upływem terminu określonego w art. 113 ust. 11ustawy przy rozpoczęciu nowej działalności, przez tego samegoprzedsiębiorcę, mimo otrzymanego nowego zaświadczenia o wpisie doewidencji działalności gospodarczej.

Zgodniez art. 2  ustawy z dnia 13 października 1995 r.  o zasadachewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U.  Nr 142, poz. 702 ze zm.), zwanej dalej „ustawą z dnia13 października 1995 r.”, osoby fizyczne, osoby prawne orazjednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, którena podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowiewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwanedalej "NIP".

Zgodniez art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. podatnicyobowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszeniaidentyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu narodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formęopodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalnościgospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Wust. 2 art. 5 ustawy z dnia 13 października 1995 r ustawodawcaokreślił co zawiera zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznychtj. nazwisko, imiona, imiona rodziców, datę i miejsceurodzenia, płeć, nazwisko rodowe, obywatelstwo lub obywatelstwa,adres miejsca zamieszkania, adres miejsca zameldowania na pobyt stałylub czasowy, rodzaj i numer dowodu tożsamości oraz numer ewidencyjnyPESEL.

Wzwiązku z powyższym w przypadku powołania nowej firmy Podatnik maobowiązek złożyć zgłoszenie aktualizacyjne NIP-1 o którym mowaw  punkcie 1).

Mającna uwadze zagadnienie dotyczące „historii podatkowej” starej firmy, należy zauważyć , że zgodnie z przepisem art. 26 ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) podatnik odpowiada całym swym majątkiem za wynikające zezobowiązań podatkowych podatki.

Ad4) W zakresie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży zzastosowaniem kasy rejestrującej stwierdza się, iż na mocy przepisuprzejściowego art. 165 ustawy do czasu wejścia w życie przepisówwykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 ustawy,zachowują moc dotychczasowe przepisy wydane na podstawie art. 29 ust.3 i 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów iusług oraz o podatku akcyzowym.

Wzwiązku z powyższym w odniesieniu do kas fiskalnych zastosowaniemają:


-rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. wsprawie kryteriów i warunków technicznych którymmuszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.)

-rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. wsprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.)



Zarównona podstawie art. 29 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., jak i napodstawie art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004r., podatnicydokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzącychdziałalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzącychdziałalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnychsą obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnegoprzy zastosowaniu kas rejestrujących.

Napodstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4lipca 2002r., wydanym stosownie do delegacji wynikającej z art. 29ust. 4 w/w ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., producenci orazimporterzy kas rejestrujących są zobowiązani uzyskać decyzję ministrawłaściwego do spraw finansów publicznych przed wprowadzeniemkas do obrotu.

Zgodniez § 5 ust 8 rozporządzenia z dnia 4 lipca 2002r. jeśli podatnikzlikwidował działalność zobowiązany był powiadomić o tym fakciewłaściwy urząd skarbowy oraz uprawnionego serwisanta kasrejestrujących w celu dokonania odczytu zawartości pamięci fiskalnej.

Ponadto,mając na uwadze przepis § 9 ust. 4 rozporządzenia z dnia 23grudnia 2002r.,w przypadku zaprzestania działalności w okresie trzechlat od rozpoczęcia ewidencjonowania podatnicy są zobowiązani dozwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych nazakup kas rejestrujących.

Pozostałeobowiązki związane z rozpoczęciem ewidencjonowania obrotu i kwotpodatku należnego za pomocą kasy fiskalnej zostały określone wprzepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznychktórym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. Nr 108, poz.948 ze zm.)

Zgodniez § 5 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 4 lipca 2002r.podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrującychsą obowiązani do zgłoszenia kasy w terminie 7 dni od dnia jejfiskalizacji do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeruewidencyjnego kasy, zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj