Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-443/76/2004
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-443/76/2004
Data
2004.11.04



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
opodatkowanie
podatek należny
przekazanie towarów
reprezentacja
wydatki na rzecz pracowników
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy w myśl przepisów art.7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług należy traktować jako dostawę towarów i w związku z tym opodatkować podatkiem od towarów i usług następujące czynności:
a) wydanie pracownikom w ramach prowadzonej działalności: cukru, herbaty, papieru toaletowego, mydła, proszku do prania oraz ręczników, na podstawie ustanowionego w oparciu o odrębne przepisy regulaminu i protokołu,
b) wydanie pracownikom odzieży roboczej oraz napojów chłodzących, na podstawie odrębnych przepisów,
c) spożywanie kawy, napojów chłodzących i słodyczy podczas spotkań zarządu spółki z: pracownikami, radą zarządu, zgromadzeniem wspólników oraz z kontrahentami?


W ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) czynności opodatkowane wyliczone są w art.5 ust.1 zgodnie z którym, opodatkowaniu podlega: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Podkreślić należy, że wskazany wyżej przepis formułuje jednocześnie zasadę, iż warunkiem opodatkowania dostawy lub świadczenia usług jest odpłatność za owe czynności. Nieodpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych w art.7 ust.2 oraz art.8 ust.2 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.Zgodnie z art.7 ust.2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 , rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zapisy ustawy wskazują więc, że opodatkowaniu podlega zużycie towarów, jedynie gdy ich spożytkowanie następuje na cele osób ściśle wymienionych w art.7 ust.2 pkt 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Natomiast z treści art.7 ust.2 pkt 2 tej ustawy, który odnosić się może do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy nie wynika, aby w pojęciu “wszelkie inne przekazanie towarów”, mieściła się również czynność zużycia towarów.

Zatem zużycie towarów lub przekazanie przez podatnika towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników jak również poczęstunki napojami, kawą i słodyczami podczas spotkań z kontrahentami, jeżeli jest związane z prowadzeniem przez pracownika przedsiębiorstwa – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pomimo, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów lub towarów i usług związanych ze świadczonymi nieodpłatnie usługami.

Nie podlega również opodatkowaniu przekazanie przez podatnika towarów, jeżeli obowiązek ich wydania wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy lub jest zagwarantowane pracownikom na podstawie Kodeksu pracy lub innymi przepisami, gdy świadczenia te są związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa, nawet gdy podatnikowi przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku.
Wyłączenie tych czynności z opodatkowania powoduje fakt, że czynności te, jako związane z działalnością gospodarczą podatnika, nie służą celom osobistym pracowników, lecz prawidłowemu, zgodnemu z przepisami prawa funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a w konsekwencji jego sprzedaży opodatkowanej. Uwzględnić przy tym należy, że tego rodzaju przekazania mają charakter nieodpłatny, wobec czego nie ma do nich zastosowania art.8 ust.1 pkt 3 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług stanowiący, że odpłatnym świadczeniem usług są również świadczenia zgodne z nakazem wynikającym z mocy prawa, gdyż w tym przypadku chodzi o świadczenia czynione za wynagrodzeniem.
W świetle powyższego, stanowisko podatnika zawarte w zapytaniu z dnia 27 września 2004 roku jest prawidłowe. Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego wynikającego z zapytania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj