Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku
IS-Pł-WV-443/319/04/IG
z 3 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS-Pł-WV-443/319/04/IG
Data
2004.11.03



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
korekta
środek trwały
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Czy kwota zwrotu podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, następuje w terminie 60 dni od złożenia deklaracji w sytuacji, gdy podatnik nie żądał zwrotu bezpośredniego w miesiącu odliczenia podatku (kol. 41 i 42 deklaracji VAT-7), a dokonał tego po kilku okresach rozliczeniowych? Czy w przedmiotowej sytuacji podatnik może żądać zwrotu bezpośredniego, gdy kwota podatku, o którym mowa wyżej, jest zawarta w sumie wykazanej w poz. 39 deklaracji (kwota nadwyżki przeniesiona z poprzedniej deklaracji)?


Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535) - zwanej dalej ustawą, z zastrzeżeniem ust. 3 zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Natomiast z ust. 3 tegoż art. wynika, iż w terminie 60 dni podlega zwrotowi kwota nie przekraczająca wartości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji powiększona o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1, zaś pozostała różnica podatku w terminie 180 dni. Przy czym art. 87 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o te różnicę podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Z kolei art. 99 ust. 1 ustawy mówi o tym, że podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Jeżeli więc podatnik złożył deklarację miesięczną, w której wykazał zakup towaru lub usługi, o których mowa w niniejszym piśmie i zadeklarował różnicę między podatkiem naliczonym, a należnym za dany okres rozliczeniowy do rozliczenia w następnym okresie, a po kilku miesiącach sukcesywnie przenosząc kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do poz. 39 deklaracji, w końcu zażądał zwrotu bezpośredniego w terminie 60 dni, tylko dlatego, że w którymś z poprzednich miesięcy dokonał zakupu, o którym mowa w art. 87 ust. 3 ustawy - to zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami ustawy, które nie określają ram czasowych do skorzystania z uprawnienia określonego w art. 87 ust. 2 ustawy, może mieć prawo do zwrotu w terminie 60 dni. Jednakże podstawowym warunkiem jest by w poz. 39 deklaracji VAT-7 faktycznie znajdowała się kwota podatku naliczonego od zakupionego środka trwałego, która nie została rozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych.

Na podstawie art. 81 ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz. 926 ze zm.) skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pismem uzasadniającym przyczynę korekty.Zgodnie z art. 81 a § 1 pkt 2 i 3 cyt. Ustawy, korekty deklaracji VAT można dokonać, jeżeli: - podatnik wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek; - w złożonej deklaracji zostało wykazane zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo wykazana kwota nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.

Biorąc powyższe pod uwagę brak podstaw prawnych do złożenia korekty deklaracji VAT-7 w zakresie dysponowania kwotą nadwyżki podatku naliczonego nad należnym tzn. do wystąpienia w składanych korektach o zwrot podatku VAT w sytuacji, gdy w pierwotnych deklaracjach podatnik wykazał kwotę do przeniesienia na miesiąc następny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj