Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/RPP1/443-51/04/AR
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/RPP1/443-51/04/AR
Data
2004.03.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wykazanie podatku w fakturze


Słowa kluczowe
faktura korygująca
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy czynność zwrotu kosztów inwestycyjnych w rozumieniu ustawy o VAT, nie stanowi czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?
Czy Spółka ma prawo wystawić fakturę korygującą?


Poniesione przez najemcę nakłady inwestycyjne, dotyczące modernizacji wynajmowanych pomieszczeń, będą następnie zwrócone przez właściciela lokalu. Czynność ta stanowi rozliczenie pomiędzy stronami umowy najmu. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. dalej ustawy o VAT), opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Definicja przedmiotu opodatkowania podatkiem VAT zawarta jest w art. 4 ustawy o VAT. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Przez usługi rozumie się usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, roboty budowlano-montażowe, sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej, udzielanie licencji lub upoważnianie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego – w odniesieniu do programu komputerowego.

Biorąc powyższe pod uwagę, czynność zwrotu kosztów inwestycyjnych w rozumieniu ustawy o VAT, nie jest sprzedażą towarów ani świadczeniem usług (refakturowaniem kosztów) na rzecz wynajmującego. Skoro poczynił on nakłady we własnym imieniu i na własny rachunek to ich zwrot nie stanowi czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odnosząc się do zagadnienia możliwości skorygowania podatku z faktury wystawionej w trybie analizowanego art. 33 ust. 1 ustawy o VAT, należy stwierdzić, że wystawienie faktury korygującej taką fakturą jest uzależnione od podmiotu, który wystawił fakturę pierwotną. Fakturę korygującą również może wystawić jedynie uprawniony do tego (zarejestrowany) podatnik podatku od towarów i usług (§ 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm., dalej rozporządzenia o VAT). Jeżeli zatem podatnik uprawniony do wystawienia faktury VAT udokumentuje daną sprzedaż fakturą z wykazanym w niej podatkiem, mimo że sprzedaż ta nie była objęta obowiązkiem podatkowym lub była zwolniona od podatku i ma obowiązek zapłaty podatku z tej faktury na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy, ma również prawo skorygowania tego podatku przez wystawienie faktury korygującej. To zaś oznacza, iż mają w niniejszej sprawie zastosowanie przepisy § 42 rozporządzenia o VAT, dotyczące wystawiania faktur korygujących. Podstawę prawną wystawienia takiej faktury stanowi § 42 ust. 1 rozporządzenia o VAT, pozwalający na jej wystawienie w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Gdy bowiem opodatkowano daną sprzedaż pomimo braku obowiązku podatkowego lub zobowiązania podatkowego, w wystawionej fakturze niewątpliwie dopuszczono się pomyłki w cenie (objęła ona nienależny podatek) oraz w kwocie podatku. Jeżeli jednak fakturę dokumentującą sprzedaż opodatkowaną, która pozostaje poza obowiązkiem podatkowym w podatku od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku, wystawił podmiot nieuprawniony w świetle prawa do wystawienia faktury, w takim wypadku brak jest podstawy prawnej która uprawniałaby ten podmiot do wystawienia faktury korygującej.

Jednocześnie zgodnie z § 42 ust. 6 rozporządzenia o VAT, w opisanej sytuacji znajduje zastosowanie § 41 ust. 4 rozporządzenia o VAT zgodnie z którym, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.(...). potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. Wobec powyższego Spółka w opisanym stanie faktycznym ma prawo do wystawienia faktury korygującej, która należy ująć w rozliczeniu za miesiąc w którym otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj