Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP-443/75/2004
z 21 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NP-443/75/2004
Data
2004.10.21



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
fundusz unijny
gmina
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur za wykonane inwestycje w zakresie modernizacji dróg gminnych i budowy kanalizacji sanitarnej, które finansowane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu SAPARD, a inwestycje te, po ich zakończeniu będą przekazane spółce gminy, która realizuje zadania w zakresie rozprowadzania wody i odbioru ścieków, a z tyt. użytkowania dróg, gmina nie ma dochodów i nie prowadzi sprzedaży w tym zakresie?Umowa zawarta po 01-05-2004r.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535), w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi, o którym mowa w art. 15 , przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art. 114,- art. 119 ust. 4 , art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.W świetle powyższego unormowania , w związku z tym , że Gmina nie dokonuje sprzedaży w przedmiocie rozprowadzania wody i odbioru ścieków oraz użytkowania dróg gminnych nie ma też możliwości obniżenia podatku należnego z faktur za zrealizowane w/w inwestycje o kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie należy dodać, że zgodnie z przepisem par.27a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.970 ze zm.), wprowadzonym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 25.06.2004r. Nr 145, poz.1541) - zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Sapard) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.W związku z powyższym stanowisko Państwa zawarte w zapytaniu jest prawidłowe. Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego wynikającego z zapytania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj