Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-24/04
z 21 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-24/04
Data
2004.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
korekta podatku
zniszczenie towarów


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu towar poddany likwidacji z powodu przeterminowania?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, na żądanie strony z dnia 19.05.2004 r., które złożono osobiście w dniu 20.05.2004 r. – udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W piśmie złożonym osobiście w dniu 20.05.2004 r. Spółka przedstawia, iż w dniu 09.08.1999 r. zakupiła od firmy „X” fugi w celu dalszej odsprzedaży, termin ważności fug wynosił 12 miesięcy.
Część zakupionego towaru została sprzedana, pozostała część po upływie terminu ważności została przez Spółkę przeceniona i wystawiona do sprzedaży jako fugi przeterminowane, jednak większość towaru do dnia złożenia żądania nie została sprzedana.
Zdaniem Spółki przedmiotowy towar należałoby poddać likwidacji z w/w przyczyn niezależnych i niezawinionych przez Spółkę i w tym wypadku należy opodatkować podatkiem VAT wartość likwidowanych towarów wg. ich ceny zakupu. Likwidacja fug polegać miałaby na rozerwaniu worków i wysypaniu całej zwartości do kontenera na śmieci opłaconego przez Spółkę w ramach usługi najmu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach po analizie zgromadzonego materiału i zgodnie z obowiązującymi przepisami wyjaśnia, iż stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.u (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w artykule 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jeżeli przepisy podatku dochodowego nie wskazują, że podatnik nie miałby prawa zaliczyć poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, wówczas ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów. Ubytki naturalne powstałe przy wykonywaniu czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powstałe na skutek ich właściwości naturalnych np. zepsucia, przeterminowania mogą być odnoszone w koszty uzyskania przychodów, przy czym nie powinny być one skutkiem niewłaściwych działań człowieka. W tym konkretnym przypadku, z uwagi na fakt iż przedmiotowy towar utracił przydatność gospodarczą, zakup jego poczyniony został w celu dalszej odsprzedaży, a zamiar ten nie został osiągnięty z przyczyn niezależnych od podatnika, oraz przepisy podatku dochodowego pozwalają na zaliczenie ubytków do kosztów uzyskania przychodów w zakresie podatku od towarów i usług Spółka nie ma obowiązku opodatkowania likwidowanych towarów, ani dokonania korekty podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj