Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-154304/JDP/772
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-154304/JDP/772
Data
2004.10.26



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Przedmiotem pytania zawartego w piśmie Spółki jest opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, usług związanych z kulturą, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex. 92.11.31 i 92.11.32


W odpowiedzi na pismo z dnia 14 września 2004r. (uzupełnione w dniu 05 października 2004r.) w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Przedmiotem pytania zawartego w w/w piśmie Spółki jest opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, usług związanych z kulturą, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex. 92.11.31 i 92.11.32

Zgodnie z informacją podaną w piśmie z dnia 14 września 2004r. Spółka „świadczy każdorazowo na podstawie odrębnych umów dotyczących poszczególnych projektów bezpośrednie usługi produkcji (..) filmów dokumentalnych, fabularnych i programów artystycznych dla potrzeb misyjnych Telewizji Polskiej”.

W przedmiotowej sprawie Spółka w piśmie z dnia 14 września 2004r. wskazała, iż świadczone przez nią usługi zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU ex 92 (92.11.31 i 92.11.32)

Zdaniem Podatnika „zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004, ogłoszonej w Dzienniku Ustaw nr 54, poz. 535 usługi związane z kulturą są objęte zwolnieniem od podatku VAT. Załącznik nr 4 do cytowanej wyżej ustawy w wykazie usług zwolnionych od podatku – w pozycji 11 – wymienia usługi związane z kulturą, które w naszym przekonaniu wykonujemy”.

W piśmie z dnia 05 października 2004r. Podatnik zawęża wniosek w sprawie interpretacji przepisów podatkowych do udzielenia odpowiedzi w odniesieniu do realizacji programu artystycznego pod tytułem „GYIA KANCHELI – ŻYCIE BEZ BOŻEGO NARODZENIA”. W przedmiotowym piśmie Podatnik nie przedstawił jednak symbolu PKWiU dotyczącego omawianego programu artystycznego, stwierdził jedynie, iż ”kulturotwórczy, misyjny charakter tego wysoce artystycznego przedsięwzięcia umożliwia interpretacją zwalniającą z podatku VAT w tym konkretnym przypadku”.

W odniesieniu do powyższego tutejszy organ podatkowy zauważa, iż o tym czy dane czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bądź też zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem nie decyduje sam charakter tych czynności ale ich rodzaj określony wg nomenklatury statystycznej, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy. W związku z powyższym niniejsza interpretacja może odnosić się wyłącznie do tych usług wykonywanych przez Podatnika które zostały zakwalifikowane wg PKWiU oraz opisane w piśmie z dnia 14 września 2004r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Wprowadzając opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustawodawca określił również definicję towarów i świadczenia usług, które temu opodatkowaniu podlegają.

Pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie zaś do art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy podstawowa stawka podatku wynosi 22 %.

Stosownie zaś do art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W pozycji 11 w/w załącznika wymieniono jako zwolnione z podatku zaliczane do grupowania ex 92 usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11,22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

Według pisma z dnia 14 września 2004r. Spółka świadczy usługi które zostały sklasyfikowane przez Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU ex 92 (92.11.31 i 92.11.32), przy czym w tutejszym Urzędzie Skarbowym nie zostało przedłożone pismo Urzędu Statystycznego z którego wynika fakt zaliczenia świadczonych przez Spółkę usług do w/w grupowania.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić co następuje: wymienione wyżej pod poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy usługi związane z kulturą korzystają ze zwolnienia w takim zakresie, w jakim zwolnienie to nie zostało wyłączone przepisami zawartymi w punktach od 1 do 8 tej pozycji. Ponieważ w punktach 1 i 2 pozycji 11 zał. Nr 4 do ustawy zostały wymienione:

  • usługi związane z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi, z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, (bez określenia symbolu PKWiU),
  • usługi związane z wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych, (bez określenia symbolu PKWiU)

to należy uznać, iż usługi te nie mogą korzystać ze zwolnienia.

W związku z powyższym jeżeli usługi, o które pyta Spółka mieszczą się w zakresie objętym treścią pkt 1 i 2 poz. 11 zał. Nr 4 do ustawy, to niezależnie od faktu, iż zostały zakwalifikowane do grupowania wg PKWiU 92.11.31 I 92.11.32 nie mogą korzystać ze zwolnienia, w związku z czym podlegają opodatkowaniu stawką 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj