Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-86-2-GK/04
z 24 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-86-2-GK/04
Data
2004.08.24



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa wewnątrzwspólnotowa
opodatkowanie zaliczek
podatek należny
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Informacja w zakresie powstania obowiązku podatkowego i stawki podatku VAT dla otrzymanych zaliczek dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 1 czerwca 2004 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego oraz prawidłowej stawki w podatku od towarów i usług dla otrzymania zaliczki na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Spółka przedstawiła stanowisko, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje dla każdej otrzymanej zaliczki, natomiast stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się tylko w przypadku złożenia zabezpieczenia majątkowego, w innym przypadku stawką właściwą jest stawka w wysokości 22%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

W opinii tut. organu podatkowego stanowisko Spółki nie zasługuje na uwzględnienie. Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 545) – zwanej dalej „ustawą” - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Z uwagi na powyższe wykonanie przez Spółkę czynności przemieszczenia towarów z terytorium kraju na terytorium Niemiec należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4. Zgodnie z ust. 3 art. 20 jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio. Z powyższego wynika, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje także w przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, a czynność tę udokumentowano fakturą VAT.
Jednakże ustawodawca w omawianym przepisie odwołał się do postanowień art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy. Zgodnie z ww. przepisem przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli otrzymano co najmniej 50 % ceny oraz gdy eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2. Ustęp 11 art. 19 stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Natomiast art. 87 ust. 2 ustawy stanowi, iż z zastrzeżeniem ust. 3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
W opinii tut. organu podatkowego z powyższych zapisów wynika, iż aby powstał obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
-musi zostać wystawiona faktura VAT dokumentująca otrzymanie zaliczki,
-dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów musi przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie kwoty zwrotu różnicy podatku.
Wówczas sprzedawca ma prawo zastosować stawkę podatku w wysokości 0% jak dla dostawy wewnątrzwspólnotowej.
W przypadku gdy wszystkie ww. warunki nie zostaną spełnione łącznie, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, gdyż jak wspomniano powyżej nie zostaną spełnione ustawowe przesłanki powodujące powstanie tego obowiązku.Przedstawiony stan prawny powoduje, iż w przypadku, gdy Spółka nie spełni wszystkich ww. warunków łącznie, nie powinna opodatkowywać podatkiem od towarów i usług otrzymania przedmiotowej zaliczki.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj