Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-193/04
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-193/04
Data
2004.10.06



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
ustalanie


Pytanie podatnika
Czy wymienione przez Spółkę przychody mają wpływ na ustalenie proporcji wstępnej?


Spółka, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, wykonuje między innymi czynności, od których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w związku ze sprzedażą zwolnioną. W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się prośbą o ocenę sporządzonej przez Siebie struktury sprzedaży, w oparciu o którą ustaliła proporcję, według której w okresie rozliczeniowym od 1 maja 2004r. do 31 grudnia 2004r. będzie rozliczała podatek naliczony.

Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, iż przy sporządzaniu struktury za rok 2003r., do obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wliczyła:

- sprzedaż usług drukowania (i innych o charakterze poligraficznym), administracyjnych, dystrybucji,

- sprzedaż eksportową, materiałów i towarów, usług naświetlania.

Do obrotu z tytułu sprzedaży zwolnionej zaliczyła zaś m.in. faktury za kolonie letnie obciążające pracowników, czynsze mieszkaniowe. Przy ustaloniu proporcji nie ujęła obrotu uzyskanego z tytułu sprzedaży towarów zaliczanych do środków trwałych, używanych dla potrzeb prowadzonej działalności działalności.

W oparciu o powyższą strukturę, Spółka ustaliła wskaźnik (proporcję), według którego w okresie rozliczeniowym od 1 maja do 31 grudnia 2004r. będzie rozliczała podatek naliczony (kształtuje się ona na poziomie 99,474 %).

W związku z powyższym zwraca się z zapytaniem, czy przysługuje Jej prawo do obniżenia podatku należnego o cały podatek naliczony.

Ponadto, Spółka prosi o zajęcie stanowiska, czy na ustalenie powyższej proporcji mają wpływ przychody z niżej wymienionych tytułów:

- operacji finansowych związanych z alokacją środków pieniężnych w instrumenty finansowe, które obecnie są zwolnione z podatku od towarów i usług,

- transakcji typu forward, opcji walutowych typu PUT i CALL, transakcji FX Swap zawartych w celu zabezpieczenia ogólnego ryzyka kursowego związanego z bieżącą działalnością Spółki,

- pożyczki udzielonej kontrahentowi zagranicznemu w wysokości 30.000,00 EURO,

- świadczeń na rzecz pracowników, takich jak np. wynagrodzenia pracowników, wynagrodzenia płatnika, pożyczki mieszkaniowe udzielane pracownikom z ZFŚS itp.,

- otrzymanych odsetek od zobowiązań zapłaconych przez naszych kontrahentów,

- odsetek naliczonych przez bank od środków na rachunkach bankowych,

- uzyskanych kwot kar, odszkodowań itp.

Podatnik formułuje stanowisko, iż wymienione wyżej przychody pozostają bez wpływu na ustalenie proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Wątpliwości Spółki budzi jednak samo sformułowanie tego przepisu. Niejasne jest bowiem, czy do ustalenia wartości obrotu należy stosować przepisy nowej ustawy, czy też oprzeć się na ewidencji prowadzonej według przepisów poprzedniej ustawy.

Ustosunkowując się do podniesionej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do uregulowań art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Wobec natomiast unormowań art. 90 ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 przywoływanej ustawy). Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art 90 ust. 3 ustawy podatkowej). Określa się ją procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 w/w ustawy).

Stosownie zaś do art. 163 ust. 1 w/w ustawy, jeżeli w 2003r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.

A zatem podatnik winien przeanalizować wszelkie czynności dokonane w 2003r. pod kątem przepisów art. 90 ust 3 – 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług

W myśl przepisów art. 90 ust. 5 cyt. ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostaw towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności. Do obrotu tego nie wlicza się również; w świetle postanowień art. 90 ust. 6, obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Stosownie natomiast do regulacji, zawartej w art. 90 ust. 7 przywoływanej ustawy podatkowej, do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1.

Kluczową zatem kwestią, przy określaniu wskaźnika (ułamka) stosowanego do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, jest ustalenie na podstawie konkretnego stanu faktycznego, czy przychód uzyskany przez Podatnika może być uznany za wynagrodzenie z tytułu dostawy lub świadczenia usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy też nie spełnia on tych warunków i powinien być uznany za niepodlegający opodatkowaniu podatkiem VAT. Czynności pozostające bowiem poza zakresem ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu współczynnika proporcjonalnego.

W świetle przepisów art. 90 ust. 10 przywoływanej ustawy podatkowej, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2 – 8:

1) przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2) nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj