Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
SD-K-415/72/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
SD-K-415/72/04
Data
2004.10.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
faktura VAT
rachunek uproszczony


Pytanie podatnika
Który urząd skarbowy jest właściwy do złożenia oświadczenia o wydatkowaniu kwot uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust.1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przedłożenia dowodów poniesienia w/w wydatków?
Czy wydatkowanie przychodu ze sprzedaży mieszkania musi być udokumentowane fakturami VAT?


Stosownie do art. 28 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) powyższej ustawy, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika chyba, że podatnik w tym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkuje na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) lub lit.e) w/w ustawy.

Powołany przepis wskazuje ogólną właściwość organu podatkowego – wg miejsca zamieszkania podatnika, nie określa jednak, czy podatek powinien być regulowany w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w momencie sprzedaży czy też w momencie jego regulowania.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą treścią art. 17 ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się wg miejsca zamieszkania, albo adresu siedziby podatnika, płatnika lub podmiotu wymienionego w art. 133 §2. Ponadto zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 06 maja 2003 roku Znak: PB2/MK-033-0271-1348/02, powołany przepis wyraźnie wiąże właściwość organu podatkowego z miejscem zamieszkania podatnika. Oznacza to, że jeżeli po dniu dokonania transakcji sprzedaży nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania podatnika, to w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu zapłaty zryczałtowanego podatku podatku dochodowego powinien być uregulowany ten podatek oraz złożona deklaracja PIT 23, lub też złożone oświadczenie o przeznaczeniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży na cele mieszkaniowe.

Reasumując, należy stwierdzić, iż organem właściwym w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu sprzedaży praw i nieruchomości będzie urząd skarbowy według aktualnego miejsca zamieszkania podatnika. Urząd ten będzie również właściwym do ewentualnego wszczęcia postępowania podatkowego i do wydania w tym zakresie stosownej decyzji, w przypadku nie uregulowania podatku dochodowego w terminie określonym w art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z niespełnieniem warunków, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e) tej ustawy.

Ponadto organ podatkowy informuje, że w przypadku rozliczania kwoty przychodu uzyskanej z tytułu sprzedaży mieszkania, dokumentem potwierdzającym poniesienie wydatku może być rachunek; nie jest koniecznym posiadanie dokumentów w postaci faktur VAT. Przepisy w/w ustawy o podatku dochodowym nie precyzują, jakiego rodzaju rachunki czy faktury należy przedłożyć w celu udokumentowania wydatków ze środków otrzymanych ze sprzedaży mieszkania.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj