Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
USI-1/413/18/2004/AD
z 15 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-1/413/18/2004/AD
Data
2004.10.15



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kurator sądowy
najem


Pytanie podatnika
Czy kurator sądowy ma obowiązek zarejestrowania umowy wynajmu w imieniu właścicieli nieruchomości (nieznanych z miejsca pobytu), oraz w jaki sposób kurator sądowy ma uiszczać podatek dochodowy od osób fizycznych za wynajem nieruchomości za nieznanych z miejsca pobytu właścicieli nieruchomości ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 26.08.2004 roku (data wpływu 31.08.2004 roku), działając na podstawie przepisów zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście informuje, iż od 01.01.2001 roku, tj. od wejścia w życie ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959) w katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu nie występują umowy najmu, dzierżawy.

Najem w myśl przepisów zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi źródło przychodu. Podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy w/g zasad określonych w ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego kurator sądowy działa w imieniu i na rzecz właścicieli nieruchomości z polecenia sądu. Nie oznacza to jednak, że przejmuje Pani funkcje podatnika w zakresie czynności wykonywanych na rzecz właścicieli nieruchomości. Z powyższego zatem wynika, że kurator sądowy nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 136 Ordynacji podatkowej podatnik może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, o czym stanowi art. 137 § 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z treścią art. 137 § 2 Ordynacji podatkowej pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj