Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim
PP/005-252/US/2004
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005-252/US/2004
Data
2004.10.27



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
stawki podatku
transport wewnątrzwspólnotowy
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Podatnik pyta o następujące kwestie w zakresie transportu wewnątrzwspólnotowego:1)W dniach 25.04 – 30.04.2004r. podatnik wykonał usługę transportową na zlecenie polskiej firmy spedycyjnej na terenie Niemiec. Miejscem rozpoczęcia usługi była Polska. Procedura celna wywozu towaru odbyła się jeszcze na zasadach obowiązujących do 30.04. 2004r. Faktura wystawiona była już jednak w maju i powstaje zatem pytanie czy należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% czy 22%?2)Podatnik świadczy usługę transportową na zlecenie polskiej firmy spedycyjnej. Miejscem rozpoczęcia usługi jest terytorium Polski. Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować?3)Podatnik świadczy usługę transportową na zlecenie niemieckiej firmy spedycyjnej. Miejscem rozpoczęcia usługi jest terytorium Niemiec. Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować?4)Wykonując usługi transportowe na terenie Wspólnoty Europejskiej podatnik dokonuje zakupu paliwa, części samochodowych, itp. Na dowodach zakupu znajduje się właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy może odliczyć podatek VAT za zakupione towary?


W związku z pisemną informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 06 lipca 2004r. nr PP-443/49/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14 b § 2 ww. ustawy dokonuje w części zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji.

Z pisma podatnika wynika, iż prowadzi on działalność gospodarczą – międzynarodowy transport drogowy rzeczy.

Podatnik pyta o następujące kwestie w zakresie transportu wewnątrzwspólnotowego:
1)W dniach 25.04 – 30.04.2004r. podatnik wykonał usługę transportową na zlecenie polskiej firmy spedycyjnej na terenie Niemiec. Miejscem rozpoczęcia usługi była Polska. Procedura celna wywozu towaru odbyła się jeszcze na zasadach obowiązujących do 30.04. 2004r. Faktura wystawiona była już jednak w maju i powstaje zatem pytanie czy należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% czy 22%...
2)Podatnik świadczy usługę transportową na zlecenie polskiej firmy spedycyjnej. Miejscem rozpoczęcia usługi jest terytorium Polski. Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować...
3)Podatnik świadczy usługę transportową na zlecenie niemieckiej firmy spedycyjnej. Miejscem rozpoczęcia usługi jest terytorium Niemiec. Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować...
4)Wykonując usługi transportowe na terenie Wspólnoty Europejskiej podatnik dokonuje zakupu paliwa, części samochodowych, itp. Na dowodach zakupu znajduje się właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy może odliczyć podatek VAT za zakupione towary...

Ad. 1.
Czynności wykonane przed 1 maja 2004r., ale w stosunku do których obowiązek zapłaty podatku powstał dopiero po 30 kwietnia 2004r. powinny być opodatkowane na starych zasadach, określonych w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 8 stycznia 1993r.
Usługę transportową podatnik wykonał przed 1 maja 2004r., w związku z powyższym należy tą sprzedaż wykazać w deklaracji VAT – 7 za maj 2004r. stosując wcześniej obowiązującą zerową stawkę podatku od towarów i usług.

Ad. 2.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 należy zastosować 22% stawkę podatku, pod warunkiem, że nie wystąpiła sytuacja o której mowa w niżej opisanym art. 28 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004r.

Ad. 3.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
Z uwagi jednak na uciążliwość takiego postępowania przewidziano w art. 28 ustawy prostsze rozwiązanie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego transportu towarów.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna.
Zgodnie zaś z ust. 3 w przypadku, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Z powyższych przepisów wynika, iż skoro świadczony przez podatnika transport rozpoczyna się na terytorium Niemiec, zatem tam też powinna być opodatkowana usługa transportu. Jeżeli podatnik uzyska numer, pod którym nabywca usługi zidentyfikowany jest na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, wówczas miejscem świadczenia usługi jest państwo, które ten numer wydało i obowiązek będzie ciążył na nabywcy usługi. Brak tego numeru spowoduje, że podatnik obowiązany będzie do zarejestrowania swojej działalności na terytorium Niemiec i tam opodatkować usługę i odprowadzić podatek.

Ad. 4.
W przypadku tym nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy, gdyż zakupione towary nie są ani wysyłane, ani transportowane na terytorium państwa członkowskiego, ale wykorzystywane podczas wykonywania usługi transportowej (zakupy różnych towarów i usług potrzebnych do jej świadczenia np. m.in. zakup paliwa). Miejscem świadczenia dla tego typu dostaw towarów oraz świadczenia tego typu usług jest to państwo, w którym towary zostały nabyte lub usługi zostały faktycznie wykonane. Oznacza to, że będą one objęte podatkiem od wartości dodanej w tym państwie, w którym towar lub usługa zostały nabyte. Tego rodzaju wydatki związane z usługą transportową będą miały charakter zakupów kosztowych, a podatek od wartości dodanej naliczony poza terytorium RP nie podlega odliczeniu od podatku należnego w Polsce. Polscy podatnicy mają możliwość odzyskania zapłaconego w państwie członkowskim podatku. Podstawą prawną w Unii Europejskiej do ubiegania się o zwrot podatku od wartości dodanej zapłaconego w państwie członkowskim przez firmę z innego kraju Wspólnoty jest VIII Dyrektywa Rady UE z 6.12.1976 r.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj