Interpretacja Urzędu Celnego w Szczecinie
421000-PA-9102-14/04/JS
z 19 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
421000-PA-9102-14/04/JS
Data
2004.06.19



Autor
Urząd Celny w Szczecinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Inne przypadki zwolnień z podatku akcyzowego

Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz --> Paliwa silnikowe i oleje opałowe


Słowa kluczowe
olej
podatek akcyzowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Podatnik produkuje oleje o kodach CN: 2710 19 41, 2710 19 45, 2710 19 93, 2710 19 99 i zwrócił się z pytaniem, czy oleje te można zakwalifikować do poz. 6 załącznika nr 1 do ustawy co pozwalałoby na zastosowanie zwolnienia z art. 24 ustawy.


W myśl art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 2004r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 29, poz. 257 ) wyrobem akcyzowym zharmonizowanym są paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe określone w załączniku nr 2 do w/w ustawy. W myśl art. 62 ustawy o podatku akcyzowym do paliw silnikowych i olejów opałowych zalicza się wyroby wymienione w poz. 1-12 załącznika nr 2 do ustawy oraz pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU i kod CN.

Oleje naftenowe, o następujących kodach CN 2710 19 41, 2710 19 45, 2710 19 93, 2710 19 99, które Państwo posiadają są wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi ( cała grupa towarów o kodzie CN 2710 została wyszczególniona jako wyroby akcyzowe zharmonizowane ). Z treści art. 24 ust. 1 w/w ustawy, na który się Państwo powołujecie wynika, że zwalnia się od akcyzy dodatki lub domieszki do paliw silnikowych oraz towary przeznaczone do użycia jako paliwa silnikowe inne niż paliwa silnikowe lub oleje opałowe wymienione w poz. 5 załącznika nr1 do ustawy, w przypadku gdy są zużywane do innych celów niż napędowe, opałowe lub jako dodatki lub domieszki do paliw. Grupa 2710, do których należy zaliczyć Państwa oleje naftenowe została wymieniona w poz. 5 załącznika nr 1 do ustawy.

Nie mogę zgodzić się z Państwa twierdzeniem, iż przedmiotowe oleje można także zakwalifikować do poz. 6, załącznika nr 1 do ustawy co pozwalałoby na zastosowanie zwolnienia z art. 24 ustawy. Do poz. 6 załącznika nr 1 do ustawy należy zaliczyć pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych bez względu na symbol PKWiU.

Obecnie nie ma możliwości zwolnienia przedmiotowych olejów z podatku akcyzowego nawet jeżeli zostaną zużyte do zastosowań wymienionych przez Państwa.

Powyższa interpretacja przepisów podatkowych dotyczy przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego oraz stanu prawnego na dzień 19.06.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj