Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/443/124/2004/JWN
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/443/124/2004/JWN
Data
2004.08.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania czynności maklerskich lub innych o podobnym charakterze


Słowa kluczowe
dostawa
komisant
prowizje
umowa komisu


Pytanie podatnika
Rozliczenie dotyczące umów komisu w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w przedmiotowym piśmie wynika, że jest ona osobą fizyczną, która dostarczyła kilka używanych przedmiotów do komisu w celu ich sprzedaży. Komisant uzgodnioną ze Stroną cenę towaru nazwał ceną brutto i za taką został on sprzedany. Komitent otrzymał kwotę, od której uprzednio odjęty został podatek VAT i następnie odjęto 30% prowizji należnej komisantowi.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 2 powołanej ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 z dnia 11 marca 2004r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

W świetle art. 30 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy podstawę opodatkowania umowy komisu stanowi dla komitenta – kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów dla komisanta.

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów czynnością opodatkowaną (dostawą) jest wstawienie towarów do komisu, jak i ostateczna sprzedaż komisowa. Pierwsza dostawa następuje pomiędzy osobą wystawiającą towar do komisu a komisantem, druga z nich ma miejsce pomiędzy komisantem a finalnym nabywcą.

Wydanie towarów pomiędzy komitentem, a komisantem w celu jego sprzedaży przez komisanta osobie trzeciej w imieniu własnym, ale na rachunek komitenta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania w tej sytuacji stanowi u komitenta z tytułu tej dostawy kwota należna pomniejszona o kwotę prowizji komisanta, pomniejszona o kwotę podatku.

W sytuacji, gdy komitentem jest osoba fizyczna nie wykonująca w tym zakresie działalności gospodarczej, w świetle ustawy od towarów i usług jest to dostawa nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ dokonywana jest przez podmiot nie będący w tym zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj