Interpretacja Urzędu Celnego w Szczecinie
1201-PC-AK-910-225/03/LK
z 2 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1201-PC-AK-910-225/03/LK
Data
2003.12.02



Autor
Urząd Celny w Szczecinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
import (przywóz)
podatek akcyzowy
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Podatnik dokonuje zakupu oleju napędowego i opałowego na zamówienie armatorów rybołówstwa morskiego od producentów tego paliwa. Zamierza dokonać zakupu u importera na podstawie pisemnego zamówienia przy zachowaniu zasad § 26 ust. 2 niżej cytowanego rozpożądzenia. Podatnik zwrócil się z pytaniem, czy zwolnienia od podatku akcyzowego przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 27, poz. 269 z późniejszymi zmianami), mają zastosowanie w przypadku, gdy podmiot uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego na podstawie odrębnych przepisów, zamawia w formie pisemnej u importera paliwo przeznaczone dla armatorów rybołówstwa morskiego?


Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 z 1993r., poz. 50 wraz z późniejszymi zmianami), obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy ciąży m.in. na sprzedawcy wyrobów akcyzowych. Wyrób staje się wyrobem akcyzowym z mocy samego prawa, jeżeli jest wyrobem ( towarem ) wymienionym w załączniku Nr 6 do ustawy.

Zgodnie z zapisem w pozycji 1 wykazu wyrobów akcyzowych stanowiącego w/w załącznik, towarami akcyzowymi są towary oznaczone symbolem PKWiU 23.20 spełniające następujący warunek: „Produkty rafinacji ropy naftowej oraz wszystkie towary przeznaczone do użycia jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU”. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wyrobami akcyzowymi są więc m.in. oleje napędowe, oleje opałowe i oleje silnikowe – chyba że zostały one zwolnione od podatku akcyzowego odrębnym przepisem.

Zgodnie z § 26 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 27, poz. 269 wraz z późniejszymi zmianami), w okresie do 31.12.2003r. zwalnia się od podatku akcyzowego sprzedaż oleju napędowego, opałowego i silnikowego dokonywaną przez ich producenta na zamówienie podmiotów wymienionych w odrębnych przepisach (m.in. w celu zużycia do silników jednostek rybołówstwa morskiego).

Krąg zdarzeń (nie podmiotów) uprawniających do zwolnienia od podatku akcyzowego został rozszerzony przez § 26 ust. 3 w/w. rozporządzenia, zgodnie z którym zwalnia się od podatku akcyzowego import w/w. wyrobów dokonywany bezpośrednio przez podmioty wymienione w odrębnych przepisach lub na ich pisemne zamówienie.

Fakt opublikowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w Porozumieniu z Ministrem Infrastruktury „Wykazu podmiotów upoważnionych do sprzedaży paliwa armatorom rybołówstwa morskiego wraz z wykazem punktów sprzedaży” stanowiącego załącznik nr 1 do „Wytycznych z dnia 10 stycznia 2003r. dla okręgowych inspektorów rybołówstwa morskiego w sprawie zasad sprzedaży oleju napędowego armatorom rybołówstwa morskiego” pozwala na stosowanie przedmiotowego zwolnienia w sytuacji importu oleju napędowego, opałowego i silnikowego dokonywanego bezpośrednio przez podmioty wymienione w wyżej wskazanym „Załączniku” (wraz z jego zmianami) lub na ich pisemne zamówienie – z przeznaczeniem na zaopatrzenie podmiotów posiadających środki transportu morskiego oraz rybołówstwa morskiego, w celu zużycia do silników środków transportu morskiego lub jednostek rybołówstwa morskiego tych podmiotów.

Powyższa odpowiedź na zapytanie podatnika dotyczy stanu faktycznego opisanego w zapytaniu oraz stanu prawnego na dzień 02.12.2003r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj