Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/91-1/2004
z 30 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/91-1/2004
Data
2004.06.30



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
działalność socjalna
obniżenie podatku należnego
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
reklama
reprezentacja
świadczenia na rzecz emerytów
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie na rzecz udziałowców
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
dotaczy działalności socjalnej, zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy


W odpowiedzi na pismo z dnia 29.04.2004 r. (znak: GK/24/2004, z datą wpływu 5.05.2004 r.), w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje:

1. Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Przekazanie towarów na potrzeby pracowników i ich rodzin, o których mowa w piśmie podatnika mieści się w zakresie definicji działalności socjalnej sformułowanej w cytowanym wyżej przepisie. Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, dostawą towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jest przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się, zgodnie z art. 88 ust 1 pkt 2, do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Świadczenie dokonane na rzecz pracownika, którego charakter mieści się w pojęciu działalności socjalnej i którego źródłem finansowania jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, ponieważ tym kosztem są dokonywane odpisy. Zatem zgodnie z cytowanym przepisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, podatek od towarów i usług z tytułu dokonanych zakupów ze środków funduszu nie będzie podlegał odliczeniu. Z kolei brak prawa do odliczenia podatku naliczonego oznacza, że takie przekazanie towarów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2. Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy nie uznaje się za dostawę towarów przekazania prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. W rozumieniu ww. przepisu prezentami o małej wartości są przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125 % wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym (art. 7 ust. 4). Wszelkie przekazywane prezenty i próbki poza ustalonymi limitami podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obowiązek podatkowy z tytułu wymienionych wyżej czynności powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, tj. z chwilą przekazania upominków.

3. Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez podatnika będzie on przekazywał na potrzeby reprezentacji i reklamy (poczęstunek dla kontrahentów) towary, takie jak kawa, herbata, zakupione na potrzeby sekretariatu ze środków funduszu reprezentacji i reklamy Zgodnie z wcześniej cytowanym art. 7 ust. 2 ustawy zużycie towarów na potrzeby reklamy, jako zużycie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stwierdzić przy tym należy, iż prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

4. W myśl art. 8 ust. 2 nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Z powyższego wynika więc, że organizacja przez podatnika spotkań z kontrahentami, która mieści się w zakresie jest nieodpłatnego świadczenia usług związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi zgodnie z wcześniej cytowanym art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie podatnika z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień 30.06.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj