Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0573/04
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0573/04
Data
2004.09.06



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
posiłki
zwolnienia podatkowe
zwolnienia przedmiotowe
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy wartość w/w posiłków w 2004r. korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych skoro zapis art. 21 ust. 1 pkt 12 tej ustawy został uchylony?


Stan faktyczny:

Jednostka Wojskowa wydaje posiłki żołnierzom zawodowym i nadterminowym biorącym udział w ćwiczeniach poligonowych oraz pełniącym dobowe służby dyżurne w jednostce.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolna od podatku dochodowego (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jest: wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku, gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Z powyższego wynika, że ze zwolnienia korzysta jedynie wartość świadczeń wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Wydawanie posiłków żołnierzom zawodowym i odbywającym służbę nadterminową w jednostkach wojskowych odbywa się na podstawie rozporządzeń wydanych przez Ministra Obrony Narodowej w sprawie wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych, a nie na podstawie przepisów bhp.

Jak wynika z treści art. 301 § 1 Kodeksu pracy szczególne uprawnienia związane ze stosunkiem pracy osób powołanych do czynnej służby wojskowej i zwolnionych z tej służby normują przepisy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Z treści z kolei art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 z późn. zm.) wynika, że w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy do żołnierzy zawodowych stosuje się odpowiednio przepisy działu dziesiątego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, z wyjątkiem art. 209, art. 210, art. 230 § 2, art. 232, art. 234 § 2, art. 235, art. 237, art. 2371, art. 2377 § 1 pkt 1 i § 2-4, art. 2378 § 1, art. 2379 § 3 oraz art. 23711 § 4. Zaś na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 70 ust. 4 tej ustawy Minister Obrony Narodowej wydał rozporządzenie z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie stosowania do żołnierzy zawodowych przepisów Kodeksu pracy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 108, poz. 1148)

Jednakże:

Po pierwsze - jak wynika jednoznacznie z powołanego art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2003r. przepisy Kodeksu pracy dot. bezpieczeństwa i higieny pracy nie dotyczą między innymi art. 232 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania.

Po drugie - z żadnego z przepisów rozporządzenia Ministra obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2004r. nie wynika aby żołnierzom zawodowym i nadterminowym przysługiwały posiłki na tych samych czy podobnych zasadach jak pracownikom osiągającym przychody ze stosunku pracy.

Po trzecie - świadczenia takie (związane z bezpieczeństwem i higieną pracy) nie zostały wymienione w art. 73 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 z późn. zm.), w którym zostały enumeratywnie wymienione inne (poza uposażeniem) należności pieniężne przysługujące żołnierzom zawodowym, w tym nadterminowym oraz w przepisach rozporządzenia Ministra obrony Narodowej z dnia 18 lutego 2004 r. w sprawie bezpłatnego wyżywienia żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 40, poz. 365)

W myśl wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość posiłków wydawanym żołnierzom zawodowym oraz żołnierzom będącym w służbie nadterminowej nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Wartość tego rodzaju świadczeń korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., ale jedynie z tytułu odbywania służby zastępczej oraz niezawodowej służby wojskowej lub jej form równorzędnych z wyjątkiem służby okresowej lub nadterminowej – jeśli świadczenia te zostały przyznane na podstawie odrębnych przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj