Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-98/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-98/04
Data
2004.07.23



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
przeliczanie wartości
wartość transakcji


Pytanie podatnika
Wątpliwości odnośnie sposobu przeliczania na fakturach kwot wyrażonych w walutach obcych.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na wniosek z dnia 19 maja 2004r., który wpłynął do tut. urzędu dnia 06 lipca 2004r., Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Jak wynika z wniosku, Strona ma wątpliwości odnośnie sposobu przeliczania na fakturach kwot wyrażonych w walutach obcych. Problem pojawił się w praktycznym stosowaniu przepisów § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970), a mianowicie "terminu wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury".

Strona wskazała, że NBP wylicza (na godzinę 11: 00) i ogłasza średnie kursy bieżące na podstawie Uchwały nr 51/2002 Zarządu NBP. Obliczone kursy średnie ogłaszane są w dniu obliczenia na stronie internetowej NBP, a następnego dnia w prasie.

Strona zwróciła sie z prośbą o wyjaśnienie, "która z interpretacji jest właściwa:

  1. czy przez cały dzień ważny jest kurs ogłoszony na następny dzień,
  2. czy od rana obowiązuje kurs ogłoszony przez NBP w dniu poprzednim, aż do chwili ogłoszenia przez NBP nowego (godz. 11), czyli na fakturze wystawionej np. o godz. 9 jest inna kwota, niż na fakturze wystawionej o godz. 14".

Na podstawie art. 106 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), Minister Finansów określił w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970) sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych.

Zgodnie z § 37 ust. 1 - 4 w/w rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Natomiast w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług.

W § 2 pkt 1, wskazanej przez Stronę, uchwały Zarządu NBP nr 51/2002 z dnia 23 września 2002r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP Nr 14 poz. 39 z późn. zm.), określono sposób wyliczania bieżącego średniego kursu waluty Euro. Kurs ten wyliczany jest na godzinę 11, z tym że pomiędzy godziną 10.55 a 11 - NBP kieruje zapytania do 10 banków o kursy kupna i sprzedaży Euro w złotych stosowane w tych bankach. Wyliczone bieżące średnie kursy walut, zgodnie z § 8 pkt 1 i 3 w/w uchwały, ogłaszane są w serwisach informacyjnych: Reuters, Telerate, Bloomberg, telegazecie TVP1, na stronie internetowej NBP i w oddziałach NBP – w dniu ich wyliczenia.

W świetle powyższych uregulowań, w przypadku przeliczania walut obcych na wystawianych fakturach, należy przyjąć tę tabelę kursów średnich NBP, która w momencie wystawiania faktury jest opublikowana i ogłoszona. Właściwa jest zatem interpretacja wskazana przez Stronę w pkt b) w/w wniosku. W sytuacji bowiem, gdy faktura jest wystawiana zanim NBP wyliczy i ogłosi bieżący kurs średni waluty obcej na dany dzień, należy przyjąć kurs waluty ostatnio ogłoszony (a więc np. z dnia poprzedniego).

Niniejsza odpowiedź przedstawia stan prawny aktualny na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj