Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-103/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-103/04
Data
2004.07.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
opodatkowanie zaliczek
zaliczka


Pytanie podatnika
Wyjaśnienie kwestii wystawiania faktur z tytułu otrzymanej zaliczki od podmiotu zamawiającego pojazd na podstawie zawieranej umowy – zamówienia, w sytuacji gdy podmiot ten nie jest ostatecznym odbiorcą pojazdu.


W dniu 08.07.2004r. Spółka złożyła do tutejszego organu podatkowego pismo z prośbą o wyjaśnienie kwestii wystawiania faktur z tytułu otrzymanej zaliczki od podmiotu zamawiającego pojazd na podstawie zawieranej umowy – zamówienia, w sytuacji gdy podmiot ten nie jest ostatecznym odbiorcą pojazdu.

W przedmiotowym piśmie Spółka informuje, iż zajmuje się sprzedażą nowych i używanych samochodów ciężarowych, gdzie w 95% ostatecznym odbiorcą są firmy leasingowe, na rzecz których Spółka wystawia faktury sprzedaży. Ponadto Spółka wyjaśnia, iż w pierwszym etapie sprzedaży zawiera umowę-zamówienie z podmiotem, który wybiera pojazd i wpłaca zaliczkę. Po dokonaniu wpłaty przedmiotowej zaliczki podmiot ten udaje się do firmy leasingowej, która staje się nabywcą pojazdu, a podmiot zamawiający przedmiotowy pojazd staje się leasingobiorcą. W konsekwencji powyższego Spółka zawierając transakcję sprzedaży z firmą leasingową wystawia fakturę sprzedaży na rzecz firmy leasingowej.

W dniu 15.07.2004r. Spółka złożyła do tut. organu podatkowego pismo uzupełniające, w którym zawarła własne stanowisko w tej sprawie.

Spółka uważa, iż prawidłowym jest wystawienie przez Spółkę faktury sprzedaży na rzecz firmy leasingowej (która jest stroną transakcji sprzedaży). Z analizy w/w pism wynika, iż Spółka nie wystawia faktury z tytułu otrzymanej zaliczki.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanych wyżej pismach.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 19 ust. 11 w/w ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Stosownie do postanowień wynikających z treści przepisu art. 20 ust. 2 cytowanej ustawy, w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Odnosząc powyższe uregulowania do sytuacji przedstawionej przez Spółkę w powoływanych na wstępie pismach należy stwierdzić, że w momencie dokonania zaliczki podmiot wpłacający jest stroną zawartej ze Spółką umowy, zatem otrzymanie przez Spółkę zaliczki na poczet dostawy pojazdu wymienionego w umowie powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Zgodnie więc z powołanym § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów Spółka ma obowiązek wystawić fakturę VAT, dokumentującą otrzymanie zaliczki.

Natomiast w sytuacji, gdy transakcja dostawy (sprzedaży) na rzecz podmiotu dokonującego wpłaty zaliczki nie dochodzi do skutku, to Spółka – zgodnie z § 19 ust. 3 pkt 2 cytowanego wcześniej rozporządzenia Ministra Finansów zobowiązana jest wystawić fakturę korygującą, dokumentującą zwrot nabywcy wpłaconej zaliczki.

W świetle powołanych wcześniej przepisów nie wystawienie przez Spółkę faktury z tytułu otrzymanej zaliczki stanowi naruszenie obowiązku wynikającego z omówionych przepisów.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w rozpatrywanym piśmie i stan obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj