Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP.443-120/2004
z 5 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443-120/2004
Data
2004.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dokumentowanie
dokumenty celne
dotacja
dotacja przedmiotowa
eksport towarów
obniżenie podatku należnego
sprzedaż opodatkowana
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
1. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotacja stanowiąca częściowy zwrot kosztów związanych z organizowaniem targów dokonany przez A. S.A. i czy przysługuje jej w całości odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu, czy tylko w proporcji do otrzymanej dotacji (dotacja ta nie jest związana z żadnym konkretnym wyrobem, ani też z żadną usługą świadczoną przez jednostkę)?
2. Jaką metodą należy obliczać podatek należny w przypadku braku dokumentu SAD przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc rozliczeniowy i stosowaniu stawki właściwej dla sprzedaży krajowej: czy metodą „w stu” czy też metodą „na wprost”?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie udziela odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 27.09.2004 r. (znak: 799/2004, data wpływu 29.09.2004 r.) dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług:

Jednostka w swoim piśmie zwróciła się z zapytaniem:

  1. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT dotacja stanowiąca częściowy zwrot kosztów związanych z organizowaniem targów dokonany przez A. S.A. i czy przysługuje jej w całości odliczenie podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze zakupu, czy tylko w proporcji do otrzymanej dotacji. Dotacja ta nie jest związana z żadnym konkretnym wyrobem, ani też z żadną usługą świadczoną przez jednostkę. Zdaniem jednostki przedmiotowa dotacja nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, a odliczeniu podlega cały podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu.
  2. Jaką metodą należy obliczać podatek należny w przypadku braku dokumentu SAD przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc rozliczeniowy i stosowaniu stawki właściwej dla sprzedaży krajowej: czy metodą „w stu” czy też metodą „na wprost”. Zdaniem jednostki w przypadku takim przy obliczaniu podatku należnego należy stosować metodę „w stu”.

Ad 1. Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. W przypadku takim mamy do czynienia z dotacją przedmiotową podlegającą opodatkowaniu. Natomiast otrzymywany przez jednostkę zwrot kosztów związanych z organizowaniem targów ma charakter dotacji podmiotowej przeznaczonej na pokrycie niezdefiniowanych wprost kosztów działalności i nie podlega opodatkowaniu. Jednostce przysługuje w całości odliczenie podatku naliczonego zawartego w przedmiotowej fakturze zakupu pod ogólnymi warunkami, tzn. jeżeli zakup związany jest w całości z działalnością opodatkowaną.

Ad 2. W przypadku braku dokumentów potwierdzających eksport towarów przed dniem złożenia deklaracji za dany miesiąc rozliczeniowy i konieczności stosowania stawki właściwej dla sprzedaży krajowej podatek należny należy obliczać metodą „w stu”, a więc przyjmując, iż podatek jest już zawarty w żądanej cenie. Wynika to z treści przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym obrotem (i podstawą opodatkowania) jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku należnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko jednostki w ww. kwestiach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj