Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/423/8/2004
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423/8/2004
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
działalność
działalność gospodarcza
fundacje
spłata kredytu
spłata pożyczki
stowarzyszenia
wydatek



Z informacji przedstawionych wynika, iż Fundacja prowadzi działalność statutową i gospodarczą. Działalność statutowa polega na odpłatnym wynajmowaniu pływalni krytej, hali sportowej, organizacji zawodów i imprez sportowych, natomiast w ramach działalności gospodarczej funkcjonują kawiarnia, hurtownia sprzętu sportowego oraz stacja paliw otwarta od maja 2004 r. Dochód uzyskany z działalności gospodarczej w całości przeznaczany był na pokrycie kosztów działalności statutowej i z mocy ustawy Fundacja korzystała ze zwolnienia od obowiązku naliczania i regulowania podatku dochodowego od osób prawnych. Nowopowstała inwestycja (stacja paliw) sfinansowana została z kredytu inwestycyjnego, dotacji, pożyczki (od kontrahenta) oraz w części z bieżącego dodatniego wyniku finansowego uzyskanego z działalności gospodarczej (kawiarni , hurtowni). W załączonym piśmie Fundacja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem,:

  • czy część dochodu, która została przeznaczona na realizację inwestycji (stacji paliw) w celu rozszerzenia działalności gospodarczej powinna być opodatkowana ?
  • czy spłata kredytu inwestycyjnego oraz rat pożyczki wraz z odsetkami od kontrahenta, które były przeznaczone na sfinansowanie budowy inwestycji (stacji paliw) podlega opodatkowaniu ?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż dochód przeznaczony na sfinansowanie inwestycji powinien być opodatkowany.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej przez Fundację w zapytaniu, organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo – techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Dla skorzystania z tego zwolnienia podatnik musi spełnić dwa warunki:

  • jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności,
  • uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej.

Stosownie do art. 17 ust. 1b cytowanej powyżej ustawy zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt. 1 i 1a oraz dochodów – które bez względu na czas ich osiągnięcia zostały wydatkowane na inne cele niż wymienione w powołanym wyżej przepisie. Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż zastosowanie do Fundacji zwolnienia przedmiotowego zależy więc nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele. Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy sformułowanie „ w części przeznaczonej na te cele” oznacza, że jeśli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych „innych celów”, nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu. Nie można w tym zakresie stosować wykładni rozszerzającej ustawowy zakres zwolnienia podatkowego na pokrywanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą.

Wydatkowanie zatem części dochodu na inne cele lub na nabycie środka trwałego nie służącego bezpośrednio realizacji celów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy, nie może być objęte przedmiotowym zwolnieniem.

Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem podatnika zawartym w piśmie z dnia 27.09.2004 r., iż zarówno dochody z działalności gospodarczej uzyskane przez Fundację w okresie od 01.01.2004 r. do 31.05.2004 r. przekazane na realizację nowootwartej inwestycji – stacji paliw – jak i wydatki związane ze spłatą kredytu inwestycyjnego oraz rat pożyczki wraz z odsetkami, udzielonych na sfinansowanie budowy przedmiotowej inwestycji, jako że nie służą bezpośrednio celom statutowym, nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww ustawy nawet jeżeli środki te mają przynieść dochód, z którego będzie finansowana działalność statutowa. Zauważyć należy, że po oddaniu inwestycji do użytkowania, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się w świetle art. 16 ust. 1 pkt. 10 lit „a” i pkt. 12 ustawy skapitalizowane odsetki od pożyczek (kredytów), odsetki od pożyczek (kredytów) zaciągniętych na ten cel i spłaconych po zakończeniu realizacji inwestycji. Spłata kredytu, natomiast nie stanowi zgodnie z ww. art. 16 ust. 1 pkt. 10 lit. „a” kosztu uzyskania przychodu, tak jak uzyskany kredyt nie jest zaliczany dla celów podatkowych do przychodów, czyli kwota odpowiadająca spłaconemu kredytowi podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj