Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP2-443-45/04
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443-45/04
Data
2004.07.23



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
polowania
usługi gastronomiczne


Pytanie podatnika
Dotyczy stawki podatku VAT na dostawę trofeów myśliwskich oraz usług żywienia i zakwaterowania myśliwych dewizowych.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo z dnia 15 czerwca 2004 r. (data wpływu do organu podatkowego 23 czerwca 2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 22 czerwca 2004 r. Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Stan faktyczny:

Jednostka dokonuje dostaw trofeów myśliwskich (poroża, skóry, grandle, czerepy), które zgodnie z informacją podatnika zostały zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 15.11.40-00.50. Ponadto Jednostka świadczy usługi organizowania polowania oraz żywienia i zakwaterowania myśliwych dewizowych. Usługi gastronomiczne i noclegowe świadczone są na rzecz podmiotu polskiego.

Z uwagi na zmianę przepisów w zakresie podatku od towarów i usług podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym stawki podatku VAT na dostawę trofeów myśliwskich oraz usług żywienia i zakwaterowania myśliwych dewizowych. W swoim wniosku podatnik zwraca się także z prośbą o podanie stanowiska Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego zakwalifikowania usługi polowań dewizowych.

Na mocy przepisów przejściowych zawartych w art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3 % w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

W poz. 17 tego załącznika wymieniono następujące towary (PKWiU ex 15.11.4): odpady zwierzęce, niejadalne, z wyłączeniem produktów ubocznych garbań.

Zatem jeżeli Jednostka dokonuje dostaw produktów, które zostały sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 15.11.40-00.50 (skorupy żółwiowe, fiszbiny i frędzle, rogi jeleni, kopyta, paznokcie, szpony, pazury i dzioby, nieobrobione lub wstępnie przygotowane, ale nie przycięte dla nadania kształtu, proszek i odpadki tych produktów) - to na podstawie załącznika nr 6 poz. 17 do cyt. ustawy o VAT, z dniem 1 maja 2004r. są one opodatkowane stawką VAT w wysokości 3 %.

Z kolei zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2c w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuję się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:

  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych

gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych

towarów opodatkowanych stawką 22%.

W myśl § 40 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

  1. sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %;
  2. sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.

Na mocy art. 41 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stawkę 7% stosuje się do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3. W poz. 139 i 140 ww. załącznika zostały wymienione usługi hoteli (PKWiU 55.1) i usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex. 55.23.15).

Jednocześnie organ podatkowy nadmienia, iż każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania. Tym samym organ podatkowy nie jest właściwy do klasyfikowania wykonywanych przez Jednostkę usług (dotyczy to wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług).

Organem właściwym do wydawania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych (PKWiU, PKOB, PCN) jest Urząd Statystyczny w Łodzi – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, 93-176 Łódź, ul. Suwalska 29. Organ podatkowy nie jest właściwy do wydawania ww. opinii.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj