Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim
PP/443-32/04
z 3 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32/04
Data
2004.11.03



Autor
Urząd Skarbowy w Kamieniu Pomorskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Obecnie podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przetwórstwie pasz oraz działalność rolniczą. Działalność jest opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych, a z uwagi na wyokość obrotów prowadzone są księgi rachunkowe. Podatnik zamierza zakończyć działalność polegającą na wytwarzaniu pasz. Od stycznia 2005 r. podatnik będzie prowadził działalność polegającą na dostawie produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub będzie świadczył usługi rolnicze oraz nie będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Czy od 1 stycznia 2005 r. podatnik będzie mógł prowadzić działalność rolniczą na zasadach dotyczących rolnika ryczałtowego i korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przetwórstwie pasz oraz działalność rolniczą (przede wszystkim działy specjalne produkcji rolnej). Działalność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, a z uwagi na wysokość obrotów prowadzone są księgi rachunkowe. Z dniem 01 stycznia 2005 r. podatnik zamierza zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na wytwarzaniu pasz. Będzie natomiast nadal kontynuował prowadzenie działalności rolniczej.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że w oparciu o obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług: od dnia 01 stycznia 2005 r. będzie mógł prowadzić działalność rolniczą na zasadach dotyczących rolnika ryczałtowego. Stanowisko swoje podatnik opiera na tym, iż od dnia 01 stycznia 2005 r. będzie prowadził działalność polegającą na dostawie produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczył usługi rolnicze oraz nie będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa: art. 2 pkt 15, art. 2 pkt 19, art. 43 ust. 1 pkt 3, art. 43 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami).

Art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług: „Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o działalności rolniczej - rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych”.

Art. 2 pkt 19 ww. ustawy: „Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o rolniku ryczałtowym - rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych”;

Art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy: „Zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego”;

Art. 43 ust. 5 ww. ustawy: „Podatnicy, o których mowa w ust. 3, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3. Zwolnienie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia”.

Art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. Miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt-licząc od dnia nabycia”.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Z art. 43 ust. 5 ww. ustawy wynika, że podatnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia ponownie skorzystać ze zwolnienia. Zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.

Inną przesłanką, którą należy spełnić, aby móc korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego jest dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczenie usług rolniczych oraz brak obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Po spełnieniu powyższych warunków, podatnik będzie mógł od 01 stycznia 2005 r. uzyskać status rolnika ryczałtowego i korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj