Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
PPE3/443-31/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPE3/443-31/04
Data
2004.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
budowa
inwestycje
modernizacja
pomoc finansowa
pomoc zagraniczna
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do możliwości uzyskania zwrotu podatku naliczonego z tytułu realizacji inwestycji przy udziale środków finansowych uzyskanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju i Rolnictwa i Obszarów Wiejskich /SAPARD/?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137 poz.926 ze zm./, w odpowiedzi na pismo Starostwa Powiatowego 26.07.2004 r. nr Fn.3120/72/2004 (wpływ do US 26.07.2004 r.) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do możliwości uzyskania zwrotu podatku naliczonego z tytułu realizacji inwestycji przy udziale środków finansowych uzyskanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich /SAPARD/, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wyjaśnia:

Z treści pisma wynika, że Starostwo Powiatowe było inwestorem robót polegających na modernizacji drogi powiatowej, a środki finansowe pozyskane w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich na podstawie umowy z 30 kwietnia 2004 r. zawartej z ARiMR stanowiły 49,98 % wartości całej inwestycji

Przedstawiony do wglądu aneks do pierwotnej umowy z ARiMR przewiduje, że podatek VAT nie może stanowić kosztu kwalifikowanego – a tym samym być uwzględnionym w kwocie pomocy finansowej - w przypadku beneficjentów, będących podatnikami podatku od towarów i usług, którym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podatek ten nie może też stanowić kosztu kwalifikowanego w przypadku podatników, którym przysługuje zwrot na podstawie § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.970 z późn.zm.).

Zgodnie z treścią § 27a ust.1 w/w rozporządzenia zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed dniem 01 maja 2004 r. zawarły z ARiMR umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich /Sapard/ dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.

Warunki których spełnienie uprawnia do ubiegania się o zwrot podatku zostały zdefiniowane w ust.3 cytowanego wcześniej § 27a tzn.:1)dokonanie w całości zapłaty należności obejmującej podatek naliczony z tytułu dokonanego nabycia towarów lub usług oraz posiadanie oryginału faktury lub faktury korygującej, a w przypadku importu towarów-dokumentu stwierdzającego zapłatę cła i podatków pobieranych przez organy celne,2)posiadanie dokumentów bankowych potwierdzających przekazanie środków refundowanych w wykonaniu umowy, o której mowa w ust.1,3)posiadanie zaświadczenia wydanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:-o podpisaniu umowy, o której mowa w ust. 1, przed 01 maja 2004 r.-zawierające określenie kwoty podatku, przypadającej na wartość netto (bez podatku) towarów i usług objętych dokonaną refundacją ze środków Unii Europejskiej, wyliczonej na podstawie faktur i dokumentów celnych, przyjętych do rozliczenia umowy, oraz wysokości udziału, w jakim ta kwota podatku i wartość towarów i usług zostały objęte refundacją ze środków Unii Europejskiej,-potwierdzające wysokość kwoty podatku objętego refundacją ze środków Unii Europejskiej w związku z zaliczeniem go do kosztów kwalifikowanych,-zawierające wyszczególnienie numerów, dat i nazw wystawców faktur lub dokumentów celnych, które były wystawione na rzecz podmiotów wymienionych w ust.1 i nie stanowiły podstawy refundowania ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych.

Tryb ubiegania się o zwrot podatku został opisany w treści ust.4 § 27a wymienionego wyżej rozporządzenia. Dokonuje się go na wniosek podmiotu składanego do naczelnika urzędu skarbowego, a w przypadku podmiotów niebędących podatnikami podatku – do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania. W § 27 a ust.5 i 6 rozporządzenia sformułowano treść wniosku oraz wymieniono załączniki, jakie winne być dołączone do wniosku.

Do zwrotów, o których mowa w § 27a stosuje się przepis § 27 ust.1 rozporządzenia z którego wynika, iż zwrot podatku następuje na wniosek podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku przy czym kwotę zwrotu podatku naliczonego, przyjmuje się w kwocie wynikającej z wniosku, chyba że Naczelnik Urzędu Skarbowego określi ją w innej wysokości.

Reasumując: jeżeli Starostwo Powiatowe spełni warunki opisane w ust.3 § 27 ust.3 a cytowanego wyżej rozporządzenia to będzie mu przysługiwało prawo do zwrotu podatku w części nie zaliczonej do kosztów kwalifikowanych objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj