Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-3/443/53/MZ/04
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-3/443/53/MZ/04
Data
2004.10.28



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
otrzymanie towaru
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
W sytuacji otrzymania przez Spółkę faktury w lipcu 2004 r. a otrzymania towaru we wrześniu 2004 r., w którym miesiącu zaistnieje prawo odliczenia podatku naliczonego?


Wnosząca zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że złożyła zamówienie u polskiego kontrahenta na dostawę manometrów na statek. Kontrahent wystawił fakturę z datą 15.07.2004 r. Jednak faktyczna dostawa towarów nastąpiła we wrześniu 2004 r. Zapłata za otrzymane towary nastąpiła także we wrześniu 2004 r.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, w którym miesiącu nabyła prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - czy w miesiącu otrzymania towaru, a więc w deklaracji za wrzesień 2004 r., czy w miesiącu otrzymania faktury VAT, a więc poprzez złożenie we wrześniu korekty deklaracji VAT-7 za lipiec 2004 r. lub sierpień 2004 r.?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego uzależniają nabycie prawa do obniżenia podatku od łącznego spełnienia dwóch warunków:

  • posiadania faktury, zawierającej kwotę podatku naliczonego,
  • zaistnienia zdarzenia, które powoduje obowiązek wystawienia takiej faktury.

W przypadku otrzymania faktury, dokumentującej nabycie towarów, jeszcze przed nabyciem prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, Spółka stoi na stanowisku, iż ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2004 r., bez konieczności składania korekty deklaracji VAT-7 za lipiec 2004 r.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 7 ust. 1, art. 86 ust. 1 pkt 10, ust. 11 i ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 10, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 – 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy – o czym stanowi ust. 11.

Stosownie do art. 86 ust. 12 w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9 – 11 – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka otrzymując fakturę w lipcu 2004 r. nie otrzymała towaru, którego zakup dokumentuje przedmiotowa faktura, a więc nie nabyła prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotowy towar Spółka otrzymała we wrześniu 2004 r., tak więc prawo obniżenia podatku należnego powstało we wrześniu 2004 r.

Reasumując należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy podatnik otrzymując fakturę dokumentującą zakup towarów nie otrzymał ich, nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w miesiącu otrzymania tych faktur. Prawo to powstaje dopiero w miesiącu, w którym podatnik towar otrzymał w rozumieniu powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj