Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tychach
US.PD/415/T-82/16/2004
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415/T-82/16/2004
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Tychach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja
ewidencja środków trwałych
ewidencja środków trwałych
koszty uzyskania przychodów
środek trwały
ulepszenie środka trwałego
umowa cywilnoprawna
wartość początkowa
wartość środków trwałych
wytworzenie środka trwałego
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy można urealnić wartość początkową środka trwałego, który został wpisany do ewidencji środków trwałych o wartości początkowej 0 zł i dokonywać od nowo ustalonej wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych wg indywidualnych stawek?

Czy należy tak wycenioną nieruchomość wprowadzić jako podniesienie kapitałów w spółce i opodatkować na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Czy zmiana umowy spółki cywilnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Z treści pisma podatnika uzupełnionego informacją złożoną telefonicznie wynika, że:

  • prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej razem z małżonką,

-przedmiotowa działalność od połowy lat dziewięćdziesiątych była prowadzona w należącym do małżonków obiekcie gospodarczym zlokalizowanym na własnej działce budowlanej, budynek ten został wybudowany w latach 1970-1990 przez podatnika,

  • w 2000 r. budynek wpisano do ewidencji środków trwałych o wartości początkowej zero z powodu braku wyceny,
  • od drugiej połowy 2003 r. rozpoczęto modernizację wyżej określonego obiektu.

Wpisanie nieruchomości o wartości początkowej „0” do ewidencji środków trwałych nie znajduje oparcia w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.). W sytuacji wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie wartością początkową, która stanowi podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22 g wymienionej ustawy jest koszt wytworzenia. Unormowania art. 22g ust. 4 precyzują co należy uznać za koszt wytworzenia środka trwałego. Zgodnie z powyższym przepisem za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Natomiast w sytuacji gdy podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, wartość początkową środka trwałego ustala się w oparciu o art. 22 g ust. 9, który stanowi - jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego, powołanego przez podatnika. Przy czym podatnik nie ma prawa dodania do tak ustalonej wartości początkowej wydatków poniesionych (i udokumentowanych) od 2003 r.

Zgodnie z art. 22j ust. 3 środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, czyli budynki (lokale) i budowle (...) uznaje się za używane – jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Zdaniem organu podatkowego ponieważ, w danym przypadku nie nastąpiło nabycie nieruchomości (według wyjaśnienia telefonicznego podatnika), nie może mieć zastosowania powyższy przepis.

Podobnie przedmiotowej nieruchomości nie można uznać jako środek trwały ulepszony, gdyż środki trwałe zgodnie z art. 22j ust. 3 pkt 2 uważa się za ulepszone – jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a w danym przypadku nie było wyceny wartości początkowej przed ich modernizacją.

Odpis amortyzacyjny będzie kosztem uzyskania przychodu jedynie w sytuacji gdy poniesione wydatki na wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie zgodnie z uregulowaniami art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy.

Umowy spółki cywilnej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 09.09.2000 r. (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu podlegają również zmiany tej umowy, jeżeli powodują podwyższenie podstawy obliczenia tego podatku. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy za zmianę umowy spółki uważa się przy spółce cywilnej lub jawnej podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Z treści pisma podatnika wynika, że nieruchomość zostanie wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego i w najbliższym czasie zostanie wprowadzona do spółki cywilnej jako majątek spółki, zatem zgodnie z wyżej powołanymi przepisami wystąpi obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj