Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
PPI/443-103/2004
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/443-103/2004
Data
2004.10.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
opłaty dodatkowe
służebność
użytkowanie wieczyste
własność


Pytanie podatnika
Podatnik wnosi zapytanie w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w obrocie nieruchomościami, które to zadania wykonuje, jako organ reprezentujący oraz Skarb Państwa (zadanie zlecone w zakresie administracji rządowej) w związku z obowiązującą ustawą.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie na pisemne zapytanie jednostki wniesione w dn. 27.09.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje :

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Podatnik jako organ reprezentujący oraz Skarb Państwa ustala wysokość dodatkowej opłaty rocznej w drodze decyzji administracyjnej wydanej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r., Nr 46, poz. 543 ze zm.) obciążającej użytkownika wieczystego z tytułu niedotrzymania terminu zabudowy nieruchomości. Podatnik stoi na stanowisku, iż dodatkowa opłata roczna obciążająca użytkownika wieczystego z tytułu niedotrzymania terminu zabudowy nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ nie wyczerpuje znamion odpłatnej dostawy towaru lub odpłatnego świadczenia usług. Ponadto ustala wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności gruntowej polegającej na obciążeniu nieruchomości stanowiącej własność ub Skarbu Państwa na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega na tym,że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej (prawo przejścia i przechodu właścicielanieruchomości władnącej przez nieruchomość obciążoną), wynikające ze złożenia oświadczenia woli o ustanowieniu służebności gruntowej, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1993 r, Nr 64, poz. 16 ze zm.).

Podatnik stoi na stanowisku, iż wynagrodzenie na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) podlega opodatkowaniu podatkiemVAT w wysokości 22 %,gdyż jest to świadczenie o charakterze cywilnoprawnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 2, art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ).

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr.54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. A zatem ustalenie wysokości dodatkowej opłaty rocznej w drodze decyzji administracyjnej wydanej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r., Nr 46 poz. 543 ze zm. - art. 63 ust. 2 i 3) obciążającej użytkownika wieczystego z tytułu niedotrzymania terminu zabudowy nieruchomości jest realizowaniem zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa j.w. Powyższe oznacza, iż ww. czynność nie jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 8 ust. 1 pkt 2 postanowiono, że świadczeniem i usług jest-także zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji.

W myśl powyższego przepisu wynagrodzenie na rzecz właściciela innej nieruchomości obciążonej z tytułu ustanowienia służebności gruntowej na rzecz innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj