Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/61/2004
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/61/2004
Data
2004.07.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dyskonto
weksel


Pytanie podatnika
Czy można traktować usługi dyskonta weksli na równi z faktoringiem i naliczać 22% podatek VAT?.


W załączniku Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określającym usługi zwolnione od podatku, w poz. 3 wskazano, że zwolnione są od podatku usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem jednak m. in. usług ściągania długów oraz faktoringu.

W teorii i praktyce wyróżnia się faktoring właściwy (pełny) oraz faktoring niewłaściwy (niepełny). W następstwie faktoringu właściwego dochodzi do definitywnego przeniesienia wierzytelności z przedsiębiorcy na faktora, co oznacza, że w przypadku ewentualnej nieściągalności wierzytelności od dłużnika, faktor nie może żądać od przedsiębiorcy wypłaconej mu kwoty w drodze tzw. regresu.

W przypadku natomiast umowy faktoringu niewłaściwego faktor nie nabywa wierzytelności definitywnie (nieodwołalnie), w przypadku bowiem niewypłacalności dłużnika wierzytelność będąca przedmiotem faktoringu powraca od faktora do przedsiębiorcy. Oznacza to, że w przypadku faktoringu właściwego ryzyko niewypłacalności dłużnika obciąża faktora, a w przypadku faktoringu niewłaściwego ryzyko to ciąży na przedsiębiorcy.

W świetle obecnej regulacji ustawy o VAT (poz. 3 pkt 5 załącznika Nr 4 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1) stwierdzić należy, że wyłączone zostały ze zwolnienia od podatku obydwie ww. formy faktoringu. Tak więc zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT usługi faktoringu należy opodatkować stawką podatku w wysokości 22%.

Tutejszy organ podatkowy zauważa, że istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez Podatnika pod odpowiedni symbol PKWiU. W sprawie zachodzi konieczność wystąpienia Spółki do organu statystycznego celem uzyskania interpretacji co do możliwości klasyfikowania usług dyskonta weksli w tym samym grupowaniu co usługi faktoringowe, tj. PKWiU 65.22.10 "Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym”.

Nadmienić należy, że sprawa klasyfikacji została wyjaśniona przez Główny Urząd Statystyczny w piśmie z dnia 15 kwietnia 2004 r., w którym usługi faktoringu właściwego i niewłaściwego zostały zaliczone do tego samego grupowania 65.22.10.

Usługi dyskonta weksli polegają na nabyciu weksla przed terminem płatności z potrąceniem dyskonta (dyskont to odsetki za okres do czasu płatności weksla pobierane przez bank przy nabyciu tego weksla), a więc w przypadku świadczenia ww. usług dochodzi do nabycia wierzytelności wekslowych.

Jednakże dokonanie klasyfikacji statystycznej należy do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

W związku z powyższym Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie powyższych usług winien ustalić prawidłowy symbol PKWiU na wykonywane usługi.

Organ podatkowy nie posiada kompetencji w zakresie klasyfikowania statystycznego sprzedawanych towarów bądź świadczonych usług przez podatników, gdyż jedynym organem uprawnionym do wydawania opinii klasyfikacyjnych towarów i usług są właściwe organy statystyczne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj