Interpretacja Urzędu Celnego w Szczecinie
1201-PC-AK-910-9/03
z 8 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1201-PC-AK-910-9/03
Data
2003.10.08



Autor
Urząd Celny w Szczecinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
olej opałowy
oświadczenia
podatek akcyzowy


Pytanie podatnika
Czy na sprzedawcy będzie ciążył obowiazek podatkowy w przypadku sprzedaży oleju zabarwionego na czerwono i oznaczonego znacznikiem, podmiotowi przeznaczającemu go na cele inne niż opałowe.


Zgodnie z art. 35 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 wraz z późniejszymi zmianami) w przypadku olejów opałowych oraz olejów napędowych, jeśli sprzedaż dotyczy oleju zabarwionego na czerwono i oznaczonego znacznikiem, przeznaczonego na cele inne niż opałowe, obowiązek podatkowy dotyczy:


- podatników sprzedających te wyroby – z chwilą sprzedaży na cele inne niż opałowe;
- podatników sprzedających te wyroby na stacjach paliw przy użyciu odmierzaczy paliw ciekłych – z dniem stwierdzenia posiadania wyrobów na cele inne niż opałowe;
- podatników nabywających te wyroby – z dniem nabycia tych wyrobów i przeznaczenia na cele inne niż opałowe, a jeżeli tego dnia nie można ustalić – z dniem stwierdzenia przez upoważniony organ, że posiadane wyroby nie są przeznaczone na cele opałowe;
- podatników posiadających importowany wyrób akcyzowy, od którego nie pobrano podatku akcyzowego lub pobrano w kwocie niższej niż należna – z chwilą wejścia w posiadanie wyrobu, a jeżeli tego dnia nie można ustalić – z dniem stwierdzenia przez upoważniony organ posiadania tych wyrobów.

Art. 35a w/w ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym reguluje kwestię dokumentów, jakich żądać może od nabywcy sprzedawca wyrobów akcyzowych, gdy przepisy nakładają na nabywcę obowiązek złożenia oświadczenia o przeznaczeniu tych wyrobów. Zgodnie z powyższym uregulowaniem, sprzedawca może żądać okazania dowodu tożsamości lub innego dokumentu identyfikującego nabywcę (np. odpisu z krajowego rejestru sądowego, zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej).

Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 27 poz. 269 wraz z późniejszymi zmianami) sprzedawca zobowiązany jest do uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu oleju na cele opałowe. Brak powyższego oświadczenia, w sytuacji sprzedaż oleju opałowego nabywcy zamierzającemu zużyć go do celów innych niż opałowe, jest jednoznaczny z powstaniem obowiązku podatkowego ciążącego na sprzedawcy. W gestii sprzedającego pozostaje odmowa sprzedaży wyrobu nabywcy, co do którego rzetelności ma on wątpliwości.

Informacja sporządzona w dniu 08.10.2003 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj