Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.IV.436/6/04
z 11 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.IV.436/6/04
Data
2004.10.11


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
darowizna
gospodarstwo rolne
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Treść zapytania dotyczy zasad opodatkowania umowy darowizny i umowy sprzedaży nieruchomości o obszarze 0,85 ha, oraz jej sprzedaży przed upływem 5 lat, od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach stosownie do art. 14 a) par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w przypadku nabycia na podstawie umowy darowizny lub umowy sprzedaży nieruchomości o obszarze 0,85ha wyjaśnia:

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość) ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca, według skali podatkowej określonej w art. 15 cyt. ustawy.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy i prawa użytkowania wieczystego gospodarstwa rolnego lub jego części oraz innych praw do takiego gospodarstwa lub jego części, jak również działki przyzagrodowej, z wyjątkiem:

  1. budynków mieszkalnych,
  2. budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,
  3. urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców.

Art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 października 2002r. o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz. U. Nr 200, poz. 1680) definiuje pojęcie gospodarstwa rolnego jako obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki nie posiadającej osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Stosownie do treści art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2%.

W myśl przepisu art. 9 pkt 2 lit. a) tej ustawy zwalnia się od podatku czynności cywilnoprawne przeniesienia własności nieruchomości lub ich części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast pod warunkiem, żew rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

W świetle powyższego, jeżeli nieruchomość rolna o obszarze 0,85 ha będzie pochodziła z gospodarstwa rolnego, zasadne będzie zastosowanie przy umowie darowizny zwolnienia z art. 4 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Natomiast, gdy przeniesienie własności przedmiotowej nieruchomości nastąpi na podstawie umowy sprzedaży należy przeanalizować przesłanki do ewentualnego zwolnienia wynikające z art. 9 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiadając na Pani zapytanie w zakresie sprzedaży nieruchomości tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli następuje ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Podatek od tego przychodu zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód za sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e). Jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) podatek jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 28 cyt. ustawy o podatku dochodowym, zwolnione z opodatkowania ww. podatkiem są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.Zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym objęty jest również przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli nabycie tej nieruchomości nastąpiło w drodze spadku lub darowizny – art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj