Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żninie
PP-443/24/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/24/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Żninie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi transportowe


Pytanie podatnika
O stawkę podatku VAT na usługi transportu towarów świadczone z kraju należącego do Unii Europejskiej do kraju nienależącego do Unii Europejskiej i odwrotnie.


W dniu 8 czerwca 2004 roku do tut. Urzędu wpłynęła (uzupełniona w dniu 1 lipca 2004 roku) prośba Podatnika o interpretację przepisów podatku od towarów i usług. Wnioskodawca pyta o stawkę podatku VAT na usługi transportu towarów świadczone z kraju należącego do Unii Europejskiej do kraju nienależącego do Unii Europejskiej i odwrotnie.

Zdaniem Podatnika usługi transportu towarów na odcinku w państwach należących do UE są opodatkowane stawka 0%, natomiast na odcinku w państwach spoza UE nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.),udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.

Przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy rozumie się

Przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Miejsce świadczenia usługi transportu ciężarowego oraz stawka podatku jest uzależniona od odbiorcy, na rzecz którego jest świadczona usługa.

Jeżeli odbiorcą usług transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, jest kontrahent z państwa należącego do Unii Europejskiej, który podał świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, wówczas miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer – zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem sprzedaż usług transportowych dla takiego kontrahenta nie będzie podlegała opodatkowaniu w kraju.

Gdy odbiorca nie podał świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numeru pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia usługi jest terytorium kraju (Polska). Sprzedaż taka podlega tak samo jak sprzedaż na rzecz kontrahenta krajowego, opodatkowaniu wg stawki podstawowej określonej w art. 41 ust. 1 ustawy czyli 22% - art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy.

W przypadku świadczenia usług transportu towarów przez Podatnika z Polski na rzecz kontrahenta w państwie nie należącym do Unii Europejskiej, opodatkowaniu stawką 0% będzie podlegała tylko ta część usługi, która odbywa się na terytorium kraju. Pozostała wartość usługi nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. W przypadku transportu towarów z państwa nie należącego do Unii Europejskiej do kraju, także opodatkowaniu stawką 0% będzie podlegała tylko ta część usługi, która odbywa się na terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj