Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-77/04
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-77/04
Data
2004.07.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
W sprawie opodatkowania usług pośrednictwa związanego z dostawami wewnątrzwspólnotowymi.


Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 5 czerwca 2004 roku (wpływ 16 czerwca 2004 roku), w sprawie opodatkowania usług pośrednictwa związanego z dostawami wewnątrzwspólnotowymi, wyjaśnia się co następuje.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani między innymi działalność gospodarczą w zakresie usług pośrednictwa. Usługi te są świadczone w kraju na rzecz polskich firm i polegają na wyszukiwaniu odbiorców towarów w Niemczech. Pani zdaniem przy świadczeniu usług pośrednictwa stawka podatku od towarów i usług wynosi 0%, bowiem usługa ta dotyczy bezpośrednio dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów.

W przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenia usługa – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (ust. 2 tegoż paragrafu).

Miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią, jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy – art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). A zatem miejscem opodatkowania usługi pośrednictwa w takim przypadku jest Polska. Decyduje tutaj miejsce dokonania dostawy towarów, a nie miejsce faktycznego wykonania usługi. Jednocześnie ustawodawca nie przewidział obniżonej stawki podatku od towarów i usług dla usług pośrednictwa związanego z dokonywaną dostawą wewnątrzwspólnotową towarów. W takim przypadku wykonawca usługi winien wystawić fakturę ze stawką 22% i wykazać obrót z tego tytułu w deklaracji VAT.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 16 czerwca 2004 roku oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj