Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/63/2004
z 14 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/63/2004
Data
2004.10.14



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
oprocentowanie
podwykonawstwo
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
W swoim piśmie Strona wystąpiła z zapytaniem dotyczącym:1.opodatkowania podatkiem od towarów i usług robót budowlano-montażowych, współfinansowanych z programu Sapard, polegających na wykonaniu gminnej oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną. Z treści wniosku Strony, wynika, iż gminna oczyszczalnia ścieków wykorzystywana będzie w co najmniej 70% dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego, natomiast kanalizacja będzie służyła budownictwu mieszkaniowemu w 100%. Ww. procentowy udział infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu wynika z dokumentacji projektowej. Termin rozpoczęcia robót określony został na 15.05.2004 r., termin zakończenia 31.12.2004 r. – w opinii Strony stawka podatku VAT wysokości 7% przynależna byłaby do 70% inwestycji dotyczącej oczyszczalni ścieków, w pozostałej części zastosowanie miałaby stawka 22%, zaś w przypadku wykonania kanalizacji sanitarnej właściwa stawka podatku VAT wynosiłaby 7%.2.opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonania linii energetycznej zasilającej budowaną gminną oczyszczalnię ścieków, przy czym wykonanie tej linii, będącej kompatybilną częścią oczyszczalni ścieków, zrealizowane zostanie na podstawie odrębnego pozwolenia na budowę. Termin rozpoczęcia robót określony został na 08.07.2004 r., termin zakończenia 10.08.2004 r. – w opinii Strony stawka podatku VAT wysokości 7% przynależna byłaby do 70% inwestycji dotyczącej budowy linii energetycznej, w pozostałej części zastosowanie miałaby stawka 22%,3.kwestii opodatkowania ww. robót przez podwykonawców, tj. podmiotów którym Strona zleci wykonanie części ww. usług budowlano-montażowych – w opinii strony zarówno generalny wykonawca jaki i podwykonawcy stosowaliby identyczne zasady opodatkowania podatkiem VAT.


W odpowiedzi na pismo z dnia 01.09.2004 r., data wpływu do US Łuków 02.09.2004 r. uzupełnione w dniu 01.10.2004 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami – ostatnia zmiana Dz. U. z 2004 r. Nr 123 poz. 1291) udziela informacji na pytanie w sposób następujący.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2). Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, rozumie się:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 3).

W związku z powyższym w opinii tutejszego organu podatkowego, budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną zaliczona jest do robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w stosunku do których to robót, do dnia 31 grudnia 2007 r., stosuje się obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku VAT.

Jednak w sytuacji, gdy realizowana inwestycja towarzysząca związana będzie zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% dla pozostałej części. W sytuacji gdy oczyszczalnia ścieków wykorzystywana będzie w co najmniej 70% dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego, natomiast kanalizacja będzie służyła budownictwu mieszkaniowemu w 100% i ww. procentowy udział infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu wynika z dokumentacji projektowej wówczas Strona winna opodatkować stawką 7% 70% wartości inwestycji dotyczącej budowy oczyszczalni ścieków, pozostałą część inwestycji w zakresie budowy oczyszczalni ścieków należy opodatkować stawką podatku VAT w wysokości 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy. W przypadku budowy kanalizacji sanitarnej wykorzystywanej w 100% na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, właściwą stawką podatku od towarów i usług przynależną jest stawka podatku w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W związku z podnoszoną kwestią przez Stronę opodatkowania właściwą stawką podatku VAT usługi wykonania linii energetycznej zasilającej budowaną gminną oczyszczalnię ścieków, przy czym wykonanie tej linii, będącej kompatybilną częścią oczyszczalni ścieków, zrealizowane zostanie na podstawie odrębnego pozwolenia na budowę, wyjaśniam, iż jedynie w sytuacji gdy zarówno wykonanie oczyszczalni ścieków oraz linii energetycznej zasilającej tą oczyszczalnię wynikałoby z jednego zadania inwestycyjnego, wówczas wartość prac dotyczących wykonania linii energetycznej można by opodatkować na zasadach ww. tj. tak jak dla inwestycji polegającej na budowie oczyszczalni ścieków.

W sytuacji, jednak gdyby roboty drogowe stanowią odrębne zadanie inwestycyjne, wówczas opodatkowane powinny być stawką podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy.

Ww zasady dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotyczą w opinii tutejszego organu podatkowego zarówno podatników będących generalnymi wykonawcami ww usług jak również podatników, którym generalny wykonawca podzleca wykonanie części usług. Przepisy cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług w kwestii opodatkowania ww usług odnoszą się bowiem do przedmiotu opodatkowania a nie podmiotu który wykonuje te usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj