Interpretacja Izby Celnej w Szczecinie
420000-WPA-9141-2/04/ES
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
420000-WPA-9141-2/04/ES
Data
2004.07.05



Autor
Izba Celna w Szczecinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek akcyzowy --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
olej napędowy
podatek akcyzowy
żegluga


Pytanie podatnika
Czy § 16 ust. 6 i 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 11, poz.50 ze zmianami), ma zastosowanie również do olejów innych niż "oleje żeglugowe".


Zgodnie z § 16 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 27, poz. 269 z późniejszymi zmianami), podatnicy sprzedający olej silnikowy mogą zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U> Nr 11, poz. 50 ze zmianami), o kwotę podatku akcyzowego zawartego w cenie zakupu lub o kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od importu tych olejów przy łącznym spełnieniu nastepujących warunków.

  1. 1. Sprzedaż dokonywana jest: a) z przeznaczeniem do silników okrętowych, b) bezpośrednio podmiotom posiadającym środki transportu wodnego klasyfikowane do PKWiU 35.11.2, 35.11.3, 35.11.4, 35.11.5, c) podmiotom wykonującym działalność gospodarczą w zakresie transportu morskiego i przybrzeżnego oraz transportu wodnego śródlądowego,
  2. 2. Nabywca złoży oświadczenie stwierdzające, że zakupione oleje zostana zużyte do celów uprawniających zastosowanie tego odliczenia.

Rozpatrując kwestie definicji olejów silnikowych, należy kierować się treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zmianami). Załącznik do rozporządzenia, wyraźnie precyzuje grupy olejów silnikowych. Jedną z grup jest grupa olejów do silników okrętowych (oleje żeglugowe), posiadająca symbol PKWiU 23.20.18-02.50.

Należy więc stwierdzić, iż wyżej cytowany § 16 ust. 6 i 7 rozporządzenia, ma wyłącznie zastosowanie do wyrobów akcyzowych klasyfikowanych do symbolu 23.20.18-02.50.

Tak więc, w przypadku sprzedaży olejów oznaczonych innym symbolem PKWiU pomimo przeznaczenia ich do jednostek pływających nie ma możliwości zastosowania § 16 ust. 6 i 7 rozporządzenia.

Powyższa interpretacja przepisów dotyczy przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i prawnego na dzień 12.12.2003r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj