Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PP.443-5/04
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443-5/04
Data
2004.08.02



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Spółdzielnia Mieszkaniowa wykonuje usługi hydrauliczne, elektryczne, montaż zaworów termostatycznych i inne dla członków Spółdzielni. Mieszkańcy Spółdzielni nie są podatnikami VAT. Czy do w/w usług należy stosować podatek w wysokości 7 % czy 22%.


    Działając w oparciu o przepisy art. 14 a ustawy z dnia 29 stycznia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie w odpowiedzi na pismo GK/1926/04 z dnia 02.07.2004 r. wyjaśnia, iż w robotach z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 1 maja 2004 r. występują dwie stawki podatkowe:
  • stawka podstawowa tj. 22 %,
  • stawka obniżona 7 % w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. zgodnie z art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),
    stawka obniżona w wys. 7 % obowiązuje w odniesieniu do:
  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

W pozostałym zakresie w stosunku do robót budowlano-montażowych obowiązuje stawka podstawowa. Ta sama stawka dotyczy też dostawy materiałów budowlanych.

W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych przez spółdzielnię obrót stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmuje także należność za wykorzystane materiały, a więc niedopuszczalne byłoby wystawianie dwóch faktur: za wykonaną usługę i za sprzedaż materiałów. Opodatkowanie powinno nastąpić według stawki prawidłowej dla wykonanej usługi, a więc ze względu na obiekt, w którym były wykonane roboty – 7 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj