Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PD2/415/49/04
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/415/49/04
Data
2004.10.28



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
modernizacja
remonty
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione z tytułu przeprowadzenia przedmiotowych robót będą stanowiły koszty uzyskania przychodu czy będą podlegały zwrotowi poprzez odpisy amortyzacyjne?


Pismem z dnia 23.09.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego-28.09.2004 r., uzupełnionym w dniu 22.10.2004 r.) Pan J.K. prowadzący działalność gospodarczą – Kopalnia Surowców Mineralnych reprezentowany przez Pana (...) zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji w następującej sprawie.
Pan J.K. nabył budynki z przeznaczeniem na prowadzenie w nich pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie agroturystyki, usług hotelowo-gastronomicznych oraz na magazyn materiałów budowlanych i chemii rolnej. Dotychczasowe przeznaczenie przedmiotowych budynków to dom mieszkalny, obora oraz siedziba Ośrodka Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Przed oddaniem ich do użytku zgodnie z przeznaczeniem zachodzi konieczność przeprowadzenia gruntownych robót budowlanych.

W związku z powyższym Podatnik prosi o odpowiedź czy wydatki poniesione z tytułu przeprowadzenia przedmiotowych robót będą stanowiły koszty uzyskania przychodu czy będą podlegały zwrotowi poprzez odpisy amortyzacyjne.
Zdaniem Pana J.K. wyżej wymienione wydatki należy zakwalifikować do kosztów prowadzonej działalności i księgować w dniu ich poniesienia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) na pisemne zapytanie Podatnika udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22 g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Przez ulepszenie środka trwałego należy rozumieć:

  • przebudowę – zmiana (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny,
  • rozbudowę – powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp.,
  • rekonstrukcję – odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie, częściowo składników majątkowych,
  • adaptację – przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony, albo nadanie mu nowych cech użytkowych.
  • modernizację – unowocześnienie środków trwałych.

W wyniku przeprowadzonych robót budowlanych wymienionych w piśmie zakupione budynki ulegną unowocześnieniu tym samym ich wartość techniczna i użytkowa wzrośnie. Ponadto nastąpi zmiana ich zagospodarowania oraz zostaną nadane tym składnikom nowe cechy użytkowe. Wobec powyższego poniesione przez Pana wydatki będą wydatkami na ulepszenie środków trwałych, tym samym zgodnie z wyżej cytowanym przepisem nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu, natomiast powiększą wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Ponadto zgodnie z definicją środków trwałych zawartą w art. 22a ust. 1 wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – za środki trwale uznaje się, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku, w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1, ust. 3 wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia. Za cenę nabycia środka trwałego uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania.
Wartość początkowa środka trwałego ustalona na podstawie ceny nabycia może ulec zmianie wskutek poniesienia wydatków na ulepszenie składników majątku podatnika.

Z powyższych przepisów prawnych wynika, że wszystkie koszty związane z przystosowaniem środka trwałego do użytku, poniesione przed oddaniem do eksploatacji – zwiększają wartość środka trwałego.

Z tego też względu wszystkie wydatki łącznie z kosztami założenia zieleni poniesione przez Pana przed jego oddaniem do użytku, winny zwiększać jego wartość jako środka trwałego. Wydatki te będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej budynku.

Ponadto z objaśnień zawartych w Klasyfikacji Środków Trwałych wynika, że w skład budynku jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. „obiekty pomocnicze” obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, studnie, ogrodzenia. Jeżeli jednak obiekty pomocnicze obsługują więcej niż jeden budynek, należy zaliczać je do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem. Wynika z tego, że ogrodzenie zwiększa wartość początkową tylko pojedynczego budynku, natomiast jeżeli obsługuje więcej niż jeden budynek, to stanowi samodzielny środek trwały.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj