Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
III US.DPM.4/436/161/2/04
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III US.DPM.4/436/161/2/04
Data
2004.10.29



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
przewłaszczenie
zabezpieczenie


Pytanie podatnika
Czy umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika że, Spółka X posiadała dług wobec Spółki V. Spółka Y działając jako pełnomocnik Spółki V przejęła w celu zabezpieczenia długu 43.742 udziały Spółki Z, których właścicielem była Spółka X. Zgodnie z umową prawo do udziałów zostało przeniesione na Spółkę Y do czasu spłacenia długu wobec firmy V.

Zdaniem podatnika umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie, nie wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej, uzasadnionej w następujący sposób:

Katalog czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty. Podatkowi temu podlegają tylko te czynności cywilnoprawne, które zostały w nim wymienione. Umowy nienazwane, umowy o charakterze mieszanym, a także czynności cywilnoprawne nie wymienione w ustawie nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Umowy przewłaszczenie jako umowy nienazwane nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest formą zabezpieczenia wierzytelności i przewłaszczenie następuje w drodze umowy o przeniesienie własności rzeczy na rzecz wierzyciela przez kredytobiorcę.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że zawarta pomiędzy Spółką X, a Spółką Y działającą jako powiernik – zleceniobiorca Spółki V, umowa przeniesienia udziałów celem zabezpieczenia, jako nie wymieniona w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj